Plac przed katedrą ma nosić imię biskupa Edwarda Materskiego

30 sierpnia 2021

Plac przed katedrą będzie nosić imię ks. bp Edwarda Materskiego. Na uhonorowanie w ten sposób byłego ordynariusza diecezji radomskiej musi jeszcze wyrazić zgodę rada miejska. Projekt uchwały w tej sprawie będzie rozpatrywany podczas dzisiejszej sesji.

 

 

Chodzi o teren położony pomiędzy ulicami: Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza i Bolesława
Prusa. Z inicjatywą w sprawie nadania nazwy dla placu wystąpiła Parafia Katedralna Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Ponadto - jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały - "proboszcz Parafii Katedralnej Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, jako jej prawny reprezentant złożył oświadczenie, że w przypadku nadania nazwy patrona obiekt będzie pełnił dotychczasową funkcję, tj. ogólnodostępną".

"Propozycję nazwy wnioskodawca uzasadnił faktem, że pragnie upamiętnić i uhonorować ś.p. ks. bp Edwarda Materskiego w uznaniu Jego ogromnych zasług na rzecz miasta i diecezji radomskiej, jako jej pierwszego biskupa diecezjalnego" - napisano również w uzasadnieniu.

Nadanie nazwy dla placu nie wywoła skutków finansowych dla budżetu miasta, jak również kosztów i uciążliwości dla mieszkańców m. Radomia.

Komisja Kultury i Promocji Rady Miejskiej w Radomiu zaopiniowała wniosek pozytywnie.

bdb

Tags