Policjanci odpowiedzą przed sądem

29 października 2007
Dwaj policjanci z Grójca odpowiedzą przed sądem za nieprzyjmowanie zgłoszeń o przestępstwach, czyli o działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego.

Arkadiuszowi W. i Leszek P. od stycznia 2001 r. do października 2003 r. pracowali w Komendzie Powiatowej Policji w Słomczynie i Grójcu. Jak informuje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz, działali oni na szkodę interesu publicznego i prywatnego. - Przyjmowali zawiadomienie o kradzieży dokumentów, pieniędzy i rzeczy osobistych, ale w dokumentacji policyjnej nie było żadnych śladów tych zgłoszeń - tłumaczy rzeczniczka. - Ograniczali się jedynie do wskazania, że rzeczy te zostały utracone w okolicznościach nie związanych z przestępstwem lub wykroczeniem, czym utrudniali przeprowadzenie postępowań przygotowawczych zgodnie z procedurą karną i pomogli uniknąć odpowiedzialności karnej – dodaje M. Chrabąszcz.

Oskarżonym grozi kara pozbawienia wolności do pięciu lat. - Sąd może też orzec zakaz wykonywania zawodu policjanta. W tej chwili obaj oskarżeni są zawieszeni w wykonywaniu obowiązków służbowych – wyjaśnia rzeczniczka.

Jest to już drugi akt oskarżenia w tej sprawie, poprzednio oskarżono dziesięciu funkcjonariuszy z KPP w Grójcu. Kolejne akty oskarżenia są przygotowywane i sukcesywnie będą kierowane do sądu.