Półmaraton Radomskiego Czerwca 76

15 czerwca 2019

Półmaraton Radomskiego Czerwca 76 rozpocznie obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego. Uczestnicy biegu będą mieli do pokonania ponad 21-kilometrową trasę. Tradycyjnie wiedzie ona rzez miejsca, które są związane z wydarzeniami sprzed 43 lat. Zawodnicy przebiegną więc np. obok dawnych Zakładów Metalowych „Łucznik” czy gmachu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, czyli dawnej siedziby PZPR.

m_img_3239 (Kopiowanie)

Bieg główny rozpocznie się w niedzielę, o godz. 9 na ulicy Narutowicza, w sąsiedztwie hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. 10 minut później wystartują uczestnicy Biegu Radości - Dumne Warchoły, którzy będą mieli do pokonania trasę o długości. W sobotę odbędą się natomiast biegi dla dzieci i młodzieży.

Główne obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego rozpoczną się 25 czerwca. Tego dnia o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta msza święta na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego. Przed mszą, o godz. 17.30 odbędzie się koncert Roberta Grudnia „Misterium Dźwięku Pamięci Wydarzeń Radomskich Czerwca 1976”. Wystąpi także Anna Seniuk oraz Sylwia Strugińska.

Na 26 czerwca zaplanowano warsztaty fotograficzne „Portret radomskiego robotnika z lat 70.”, które "Elektrowni" w poprowadzą Lidia Popiel i Michał Glinicki.

W piątek, 28 czerwca, o godz. 19 odbędzie się widowisko muzyczne „Radomski Czerwiec Wolności” na Placu Jagiellońskim.

- Remontowaliśmy ten plac właśnie po to, aby mogły się na nim odbywać duże koncerty plenerowe. Myślę, że koncert z okazji kolejnej rocznicy Radomskiego Czerwca ’76 będzie idealną inauguracją imprez na wyremontowanym Placu Jagiellońskiego – mówił prezydent Radosław Witkowski.

Koncert uświetnią występy zespołów: Lady Pank, Oddział Zamknięty oraz Myslovitz.

29 czerwca o godz. 14 na Placu Corazziego odbędzie się tradycyjny piknik historyczny „Witryna Radomskiego Czerwca ‘76”. W programie przewidziano m.in. przejazdy pojazdami rodem z PRL, wystawy, występy sceniczne, gry planszowe oraz grę miejską.

Obchody zakończy drugi koncert z udziałem radomskiego zespołu JMS Band, a także zespołu Proletaryat. Początek koncertu o godz. 17 na Placu Corazziego.

kat/UM

Tags