Prawie 3,5 tys. wniosków od uchodźców o jednorazową wypłatę. Niektórzy Ukraińcy wracają

20 maja 2022

Już ponad 1 tys. 700 wniosków o jednorazowe świadczenie 300 zł dla obywateli Ukrainy wpłynęło do radomskiego MOPS-u. Dotyczą 3 tys. 400 osób. Uchodźcy ubiegają się też o zasiłki rodzinne, świadczenia rodzicielskie czy stypendia szkolne. Coraz częściej okazuje się, że ci, którzy złożyli dokumenty, wrócili na Ukrainę. – O wyjeździe należy nas poinformować – przypomina ośrodek. 

 

fot. Anna Wróblewska/UM Radom

 

Jak informuje Justyna Piątek z MOPS w Radomiu, na konta uchodźców z Ukrainy wpłynęło już niemal 950 tys. zł jednorazowego wsparcia. Po 300 zł otrzymało 3 tys.145 osób. W świetle obowiązujących przepisów uchodźcy mogą również obiegać się o wszystkie inne świadczenia - pod warunkiem, że spełnią kryteria dochodowe.

- Wpłynęły do nas wnioski m.in. zasiłki rodzinne, jednorazowe zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, świadczenia rodzicielskie czy zasiłki szkolne. Należy jednak pamiętać, że pomoc należy się wyłącznie w przypadku, gdy wnioskodawca mieszka w Radomia. Coraz częściej, gdy pracownicy ośrodka kontaktują się telefonicznie z wnioskodawcami okazuje się, że zdecydowali się oni na powrót do Ukrainy. Dlatego apelujemy, aby informować MOPS o każdej zmianie miejsca zamieszkania. Mogą to zrobić zarówno uchodźcy, jak i radomianie, którzy przyjęli ich pod dach - wyjaśnia Justyna Piątek

kat

 

 

Tags