• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Premier otworzyła w Radomiu dzienny dom dla seniorów

20 października 2015

Pierwszy na Mazowszu dom w ramach rządowego programu Senior Wigor otworzyła dzisiaj w Radomiu premier Ewa Kopacz. W placówce przy ul. Rwańskiej 7 będzie mogło się spotykać i wspólnie aktywnie czas 30 radomian po 60 roku życia, nieaktywnych zawodowo. Pobyt jest odpłatny.

  DSC_0161   - Ten dom jeszcze kilka miesięcy temu był wizją, strategia pisana na papierze, a dzisiaj staje się faktem. Dzisiaj otwieramy dom, w którym ludzie, którzy walczyli o nasza wolność, o naszą demokracje, którzy uczyli nas prawdziwego życia, dobrych zasad, będą mogli spędzić swój czas. Czas, który nie będzie samotny - mówiła premier Kopacz podczas uroczystości w kamienicy przy Rwańskiej. Zwróciła się bezpośrednio do seniorów. - Spędzając tu czas nie będziecie mieli do wyrzutów sumienia, że dzieci, które pokończyły studia będą mogły pójść do pracy, a nie w poczuciu obowiązku rezygnować z kariery zawodowej - podkreślała Ewa Kopacz. Dodała, że Platforma nie tylko w kampanii wyborczej, kiedy trzeba pozyskać głosy określonych środowisk, pamięta o seniorach; takich domów, jak ten w Radomiu powstanie do końca roku w całej Polsce 100, część już - głównie na Pomorzu - działa. Jednocześnie premier zaapelowała do seniorów, by w wyborach 25 października zagłosowali na Platformę Obywatelską. Radomscy seniorzy będą mogli w kamienicy przy Rwańskiej spędzać niemal cały dzień, dostaną także posiłek, mogą liczyć na pomoc psychologiczną, będą uczestniczyć w zajęciach kulturalnych i sportowo-ruchowych. Premier poinformowała, że w budżecie państwa na przyszły rok zarezerwowanych jest 20 mln zł na turnusy rehabilitacyjne dla starszych osób. Przypomniała, że od nowego roku w 1500 miejsc w całej Polsce będą działać punkty bezpłatnej pomocy prawnej dla seniorów. W imieniu przyszłych rezydentów domu dziękowali ambasadorzy programu Senior - Wigor Lidia i Jerzy Przyborowscy. - Pani premier spotykała się z nami, jeździliśmy po kraju i propagowaliśmy ten program. Staraliśmy się i zrobiliśmy wszystko, by pierwszy taki dom powstał na Mazowszu. A stało się tak również dzięki władzom samorządowym Radomia - podkreślała Lidia Przyborowska. Na adaptację i wyposażenie pomieszczeń w kamienicy przy Rwańskiej miasto otrzymało dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w wysokości prawie 267 tys. zł. Obecnie trwa nabór chętnych do korzystania z oferty placówki.
Formularz zgłoszeniowy, deklarację uczestnictwa można pobrać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Limanowskiego 134, w rejonach pracy socjalnej i w Dziennym Domu Senior-Wigor, a także ze strony internetowej urzędu miejskiego. Opłata za pobyt obejmuje korzystanie z miejsca pobytu wraz z wyżywieniem oraz usługi świadczone przez dom. Wysokość opłaty będzie uzależniona od sytuacji materialnej uczestnika.
(bdb)   -
Tags