Premiera dokumentu i niecodzienne spotkanie w Resursie
Film zawiera wspomnienia żyjących do dziś radomskich więźniów hitlerowskich obozów zagłady Andrzeja Szpotańskiego i Kazimierza Błażewicza. O swoich doświadczeniach opowie zaś Salomonem Birenbaum, którego „odnalazł” w USA polonista z „Kochanowskiego” Zbigniew Wieczorek. – Od kilku lat staramy się przywracać pamięć radomskim Żydom. Staramy się, by ta pamięć była obecna; zabiegamy np. o umieszczenie tablicy poświęconej żydowskim mieszkańcom Radomia – wyjaśnia prof. Wieczorek.
Salomon Birenbaum urodził się w Radomiu w 1926 r. i był w nim ostatnio w 1945 r.; potem wyemigrował najpierw do Szwecji, a potem do USA. Od pewnego czasu koresponduje z prof. Wieczorkiem, rozmawiają też przez telefon. – Teraz przyjeżdża na rocznicę wyzwolenia Auschwitz i będzie w Radomiu – mówi nauczyciel VI LO. Cieszy się też, że dzięki staraniom Birenbauma dojdzie do wydania po polsku „Księgi Radomia” (pierwsze wydanie ukazalo się w 1961 r. w Tel-Awiwie w językach hebrajskim i żydowskim), która zawiera obszerne materiały wspomnieniowe o radomskich Żydach.
– To podstawowe źródło wiedzy na ich temat – podkreśla Zbigniew Wieczorek dodając, że pokolenie Salomona Birenbauma (ma 89 lat!) gwałtownie odchodzi. – Należy więc korzystać z każdej chwili, kiedy możemy się spotkać – uważa.
(bdb)