Prokuratorzy łamią prawo?

22 lutego 2007

Bractwo Rowerowe kontra prokuratura? Stowarzyszenie domaga się od Prokuratury Okręgowej, by ta zrobiła porządek z parkowaniem samochodów przed jej siedzibą.

Parkują jak chcą „Z głębokim zaniepokojeniem przyjmujemy doniesienia, iż przed siedzibą Prokuratury Okręgowej przy ulicy Malczewskiego codziennie dochodzi do łamania prawa. Zgodnie z artykułem 47 Prawa o ruchu drogowym postój samochodu osobowego na chodniku dopuszcza się tylko przy krawędzi jezdni. Znak zakazu zatrzymywania się i postoju z zastrzeżeniem "nie dotyczy chodnika" nie znosi tego przepisu" – piszą członkowie Bractwa w piśmie do Prokuratury Okręgowej. Dodają też, że pod jej siedzibą samochody parkowane są po przeciwnej stronie chodnika – przy ścianie budynku, a więc dochodzi dodatkowo do: „naruszania przepisu zawartego w artykule 26 Prawa o ruchu drogowym, który zabrania jazdy wzdłuż po chodniku”.

Autorzy pisma z Sebastianem Pawłowskim, który je firmuje, podkreślają też, że wykroczenia te popełniane są na oczach pracowników organu powołanego do dbania o praworządność, „a być może również przez nich samych”.

- Pracownicy prokuratury i policji mają pozwolenie na parkowanie na chodniku – odpowiada rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz. – Wynika to z tego, że na posesji cały czas trwa remont i nie ma możliwości zostawiania samochodu na podwórku, jak to było wcześniej. Rzeczniczka dodaje, że Prokuratura uzyskała taką zgodę w listopadzie 2006r. od Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji. – Zresztą przy znaku o zakazie zatrzymywania i postoju na chodniku znajduje się tabliczka, że nie dotyczy on prokuratury i policji. Oczywiście, nie wykluczamy, że w tym miejscu zostawiają auta osoby nieuprawnione.

Jak informuje M. Chrabąszcz remont posesji przy ul. Malczewskiego ma trwać do końca tego roku.