Przedstawiciel firmy farmaceutycznej, aptekarze i lekarze z ponad 900 zarzutami. Nad sprawą pracowali policjanci z Radomia

18 stycznia 2023

Wręczanie łapówek, poświadczania nieprawdy przy wystawianiu dokumentów, w tym recept – 911 takich i innych zarzutów karnych usłyszało 12 osób, które przestępczą działalnością mogli doprowadzić NFZ na straty w wysokości ponad 380 tys. zł. Zostali zatrzymani dzięki współpracy policjantów z wydział dw. z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

 

fot. KWP Radom

 

Sprawa dotyczy m.in. przedstawiciela dużej firmy farmaceutycznej, właścicieli i kierowników aptek z Warszawy oraz dwóch lekarzy psychiatrów z Otwocka.

Śledztwo trwało trzy lata

Jak podaje zespół prasowy KWP w Radomiu policjanci z tej komendy pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce przez blisko trzy lata prowadzili śledztwo w sprawie poświadczenia nieprawdy celem osiągnięcia korzyści majątkowej przez uprawnionych lekarzy w związku z wypisywaniem fałszywych recept, doprowadzając tym samym Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem.

Śledczy uchwalili, że przedstawiciel medyczny jednej z firm kontaktował się z lekarzami oraz farmaceutami, z którymi ustalał, czy wystawiają recepty na promowane przez niego leki. Przestępstwo, którego się dopuścił polegało na tym, że mężczyzna współpracował z lekarzami w celu promocji leków dystrybuowanych przez firmę, której był przedstawicielem. Podejrzany związany był planem sprzedażowym ustalonym przez swojego pracodawcę. W przypadku realizacji planu sprzedażowego powyżej 90 proc. był on premiowany, a wysokość premii zależała od wypracowanego progu sprzedażowego.

Lekarze wypełniali książeczki

Współpracując z lekarzami, w celu zatajenia faktycznych korelacji w zakresie przekazywania korzyści majątkowych, przekazywał im tzw. programy edukacyjne w postaci książeczek do wypełnienia. Za ich wypełnienie lekarze otrzymywali pieniądze w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W cały proceder zamieszani byli również właściciele lub kierownicy współpracujących aptek, którzy za zwiększony obrót promowanymi lekami wypracowywali zysk dla danej apteki, uzyskując przy tym jednocześnie refundację do tych leków z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zarzuty dla 12 podejrzanych

Na podstawie zebranego  materiału dowodowego przedstawiono zarzuty łącznie 12 podejrzanym, w tym głównemu podejrzanemu, przedstawicielowi farmaceutycznemu. Łącznie podejrzanym przedstawiono 911 zarzutów, w tym m.in. wręczania korzyści majątkowych, pomocnictwo we wręczeniu łapówki, poświadczania nieprawdy przy wystawianiu dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem przez NFZ (wyłudzone środki publiczne). Podejrzani mogli narazić Narodowy Fundusz Zdrowia na straty w wysokości ponad 380 tys. zł. 

W toku podjętych działań zabezpieczono od podejrzanych mienie o wartości 463 tys. zł. Wobec podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu wykonywania zawodu, dozorów policyjnych, zakazów opuszczenia kraju, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenia majątkowe. Podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.

kat

 

Tags