Przetarg na dostawę energii elektrycznej unieważniony. Urząd miejski: nie zostaniemy bez prądu

24 listopada 2022

Ani jedna oferta nie wpłynęła w przetargu na wspólny zakup energii elektrycznej dla miasta, miejskich jednostek organizacyjnych i spółek oraz dla UTH praz gminy Wolanów. W tej sytuacji przetarg został unieważniony. – Absolutnie nie oznacza to, że zostaniemy bez prądu, albo, że będziemy płacić więcej, niż wynosi górna granica cen określona w ustawie  – uspokaja sekretarz miasta Michał Michalski.

 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. portal samorządowy.pl)

 

Sekretarz wyjaśnia, że przepisy prawa uwzględniają takie okoliczności. - Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych, w zaistniałej sytuacji można udzielić zamówienia z wolnej ręki po negocjacjach z jednym wykonawcą. Jeśli i w tym trybie nie będzie możliwe zawarcie umowy na dostawę energii elektrycznej, wówczas od 1 stycznia 2023 r. będziemy  mogli skorzystać z usług sprzedawcy rezerwowego. Wtedy będą obowiązywały te same zasady, co w przypadku posiadania podpisanej umowy z wybranym dostawcą energii, czyli maksymalna cena również będzie wynosiła 785 zł netto za megawatogodzinę - tłumaczy Michał Michalski.

Przypomnijmy: w pierwszym wspólnym przetargu na dostawę energii dla miasta, kilku jego jednostek, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego i gminy Wolanów wpłynęła jedna oferta od Enei. Spółka zaproponowała jednak ceny nie do udźwignięcia przez gminę (prezydent Radosław Witkowski mówił, że są one niemoralne); były one siedem i pół razy wyższe niż obowiązujące obecnie. Przetarg również został unieważniony.

kat, bdb

 

Tags