„Purpurowy Stradivarius”. Wyjątkowa skrzypaczka zagra z Radomską Orkiestrą Kameralną
Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 11 marca o godz. 18 na koncert „Purpurowy Stradivarius”. Publiczność będzie mogła na żywo zobaczyć i usłyszeć słynne skrzypce, na których zagra wyjątkowa amerykańska artystka Elizabeth Pitcairn. Dyryguje Mariusz Smolij. Dla naszych Czytelników mamy bilety.
W programie: Suita z filmu „Red Violin” na skrzypce solo i orkiestrę pióra Johna Corigliano oraz Divertimento in D, KV136 Wolfganga Amadeusza Mozarta; Trzy Preludia na skrzypce solo i orkiestrę kameralną Georga Gershwina, Serenada na smyczki, F-dur Georga Chadwicka.
Wirtuozka skrzypiec Elizabeth Pitcairn to jedna z najsławniejszych i najbardziej uwielbianych solistek Ameryki. Urodziła się w hrabstwie Bucks w Pensylwanii, w rodzinie o tradycjach muzycznych, a naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku trzech lat. Na początku swojej drogi artystycznej koncertowała z Orkiestrą Filadelfijską, a w 2000 r. zadebiutowała w Nowym Jorku z Nowojorską Orkiestrą Smyczkową. Występowała m.in. w Carnegie Hall, Fisher Center i Kimmel Center. Jest absolwentką Uniwersytetu Południowej Kalifornii, gdzie później wykładała u boku prof. Roberta Lipsetta, który był wcześniej jej nauczycielem akademickim.
Tajemnica "Czerwonego Mendelssohna"
Skrzypce, na których gra są jednym z najbardziej legendarnych instrumentów świata – to „Czerwony Mendelssohn”, słynne skrzypce Stradivariusa. Wykonał je legendarny włoski lutnik około roku 1720. Ich historia owiana jest tajemnicą. Opowiada o niej film poświęcony temu instrumentowi („Czerwone skrzypce” z 1998, Oscar za muzykę), w którym skrzypce zawdzięczają piękny kolor kroplom krwi ukochanej kobiety dodanych do lakieru. W XIX wieku grał na nim jeden z największych skrzypków w historii – Józef Joachim. Następnie na aukcji kupili go spadkobiercy niemieckiego kompozytora Feliksa Mendelssohna. W roku 1990 dziadek Elizabeth Pitcairn podarował jej wart 1 mln 700 tys. dolarów instrument jako prezent na 16. urodziny. Jednak skrzypaczka zaczęła dzielić się z publicznością jego pięknym dźwiękiem dopiero, gdy osiągnęła artystyczną dojrzałość.
Suita i trzy preludia
Podczas koncertu usłyszymy m.in.: Suitę z filmu „Red Violin" na skrzypce solo
i orkiestrę pióra Johna Corigliano oraz Trzy Preludia na skrzypce solo i orkiestrę kameralną Georga Gershwina. Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi wyjątkowy dyrygent Mariusz Smolij. Jest on jednym z najwybitniejszych dyrygentów swojego pokolenia prowadzących orkiestry w Stanach Zjednoczonych i Europie. Opinię tą potwierdzają zarówno krytycy muzyczni po obu stronach Atlantyku jak i American Symphony Orchestra League. Ta prestiżowa organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, zrzeszająca wszystkie orkiestry symfoniczne w Ameryce Północnej wyróżniła jego nazwisko na prestiżowej liście najwybitniejszych mistrzów batuty. W wyniku zwycięstw w szeregu poważnych konkursach, Mariusz Smolij od wielu lat związany jest stałymi kontraktami z wybitnymi instytucjami muzycznymi w USA. Dyrygował również ponad 130 orkiestrami w 28 krajach, na czterech kontynentach występując na najbardziej prestiżowych estradach koncertowych świata.
Bilety w cenie 22, 20, 18 i 16 zł do nabycia w kasie ROK oraz na www.rok.art.pl. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia. Szczegóły w Darmowych wejściówkach.