Rabin Warszawy: Jak być dobrym Żydem i człowiekiem?

18 kwietnia 2012
- Jak żyć by być dobrym, uczciwym Żydem i człowiekiem? To pytanie często stawiają sobie wyznawcy judaizmu, ale odpowiedź na nie znają nie tylko ci, którzy stosują się do biblijnych zasad. Trzeba postępować tak, jakbyśmy chcieli by postępowali wobec nas inni - radzi rabin Warszawy Tyson Herberger.


 

 

Młodzież poznaje tajniki pisma hebrajskiego Rabin spotkał się z radomianami w Resursie, podczas odbywających się tutaj 4. Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad". Opowiadał o świętach żydowskich, o tym jak można zostać rabinem i jak Żydzi rozumieją swą religijność.- Judaizm nie zasadza się na tym, by opisywać Boga albo, by pojmować go intelektem, ale by żyć wedle określonych, bożych zasad - wyjaśniał.  Z tego powodu np. - jego zdaniem - nie ma co się obawiać np. końca świata przepowiadanego choćby na 2012 rok. - My zastanawiamy się nad tym jak żyć tu i teraz - tłumaczył przywołując historię Noego, któremu pan Bóg obiecał, że już więcej świata nie zniszczy.

Jak brzmią te żydowskie zasady? - Nie jemy mięsa żywych zwierząt, nie kradniemy, nie zabijamy się. Tych norm moralnych przestrzegają nie tylko Żydzi. Natomiast my ich mamy po prostu więcej i bardziej szczegółowych, a zostały opisane w talmudzie i są powiązane z określonymi rytuałami - podkreślał Tyson Herberger.

Tyson Herberger Wg gościa Resursy, Żydzi mają do Polaków bardzo zróżnicowany stosunek. - Po hebrajsku "Polska" brzmi "Polin", a to jednocześnie znaczy miejsce gdzie śpimy, gdzie jesteśmy, przebywamy". Holocaust to nie jest historia polska, ale niemiecka. To moje zdanie, choć nie wszyscy Żydzi tak uważają. Wśród kolaborujących z Niemcami byli także Polacy, ale jednocześnie w gronie "sprawiedliwych wśród narodów świata" jest najwięcej Polaków. Wielu Żydów ma sentymentalny stosunek do Polski. Połowa żydowskiej populacji na świecie jest związana z waszym krajem - uświadamiał słuchaczom rabin Herberger.

Dziś w Resursie odbywały się także warsztaty pisma hebrajskiego, w miasto wyruszyła wycieczka śladem radomskich Żydów, a o godz. 17 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Rynku zostanie otwarta  niezwykła wystawa fotografii "I ciągle widzę ich twarze."

 

Bożena Dobrzyńska

 

Zobacz program "Śladu"