Reklama

Radom dostał ponad 16 mln zł subwencji rozwojowej z budżetu państwa. „Pójdą” na trasę NS i transport publiczny

27 lutego 2024

Wykup gruntów pod budowę trasy N-S, nowe przystanki i zatoki autobusowe oraz węzły przesiadkowe, inteligentny system kierowania ruchem – m.in. na takie zadania miasto chce przeznaczyć pieniądze, które Radom otrzymał z budżetu państwa. To 16,7 mln zł tzw. subwencji rozwojowej.

 

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na budowę trzeciego odcinka trasy NS (fot. MZDiK Radom)

 

To nowa forma finansowania samorządów, której wprowadzenie poprzedni rząd odsuwał w czasie od 2022 r. – Wielokrotnie miałem okazję mówić o tym, jak przez ostatnie lata rząd PiS-u źle traktował samorządy, a w szczególności miasta na prawach powiatu. Po wyborach 15 października wyraziłem też wielką nadzieję na poprawę relacji między rządem a samorządami. Dlatego z wielką satysfakcją odebrałem informację, że z części rozwojowej subwencji ogólnej nasze miasto otrzyma ponad 16 mln zł. To bardzo ważny element budowania nowego modelu finansowania, a przede wszystkim bardzo jasny i czytelny sygnał ze strony polskiego rządu, że samorządy, bez względu na kategorię i liczbę mieszkańców, mogą liczyć na sprawiedliwe traktowanie i finansowanie zgodne z przejrzystym, klarownym algorytmem – uważa prezydent Radosław Witkowski.

Wydatki na rozwój

Dodatkowe pieniądze, które Radom otrzymał z budżetu państwa zostaną przeznaczone na sfinansowanie wydatków na rozwój. Kwota 8 mln zł umożliwi wykupy gruntów pod budowę trasy N-S, a kolejne 8 mln zł zostanie przeznaczone na opracowanie dokumentacji projektowej, niezbędnej do realizacji projektów finansowanych w ramach programu Polska Wschodnia.

Jak tłumaczy wiceprezydent Mateusz Tyczyński, chodzi o tzw. drugą paczkę projektów, które mają być składane w przyszłym roku. – Są to projekty przełomowe jeśli chodzi o transport publiczny w naszym mieście. To jest przede wszystkim inteligentny system sterowania ruchem, który umożliwi stworzenie korytarza dla transportu publicznego na osi północ-południe. Dzięki przebudowie kilkunastu skrzyżowań i zamontowaniu systemów sterowania będzie można na bieżąco modelować ruch w taki sposób, by przyspieszyć przejazd autobusów komunikacji miejskiej. W planach mamy też inwestycje w przystanki i zatoki autobusowe oraz budowę węzłów przesiadkowych. Pieniądze z subwencji rozwojowej pozwolą też na zaprojektowanie bardzo wielu chodników czy dróg dla rowerów – wyjaśnia wiceprezydent Tyczyński.

W tej części, łączna wartość projektów, które mają zostać sfinansowane z programu Polska Wschodnia to ponad 160 mln zł. Z kolei projekty z tzw. pierwszej paczki, które będą składane już w tym roku, opiewają na prawie 130 mln zł.

Część pieniędzy z subwencji rozwojowej zostanie też przeznaczona na inwestycje w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oraz na udział miasta w projekcie budowy sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w rejonie ulic Wielogórskiej i Wincentowskiej.

kat

Źródło: UM Radom

 

Tags