Radomianie wybierają się na szlaki Ogólnopolskiego Nocnego Rajdu Świętokrzyskiego
8 czerwca 2018
Oddział miejski PTTK im. ks. Jana Wiśniewskiego w Radomiu zaprasza do udziału w 64. Ogólnopolskim Nocnym Rajdzie Świętokrzyskim. Jedna z dwu najstarszych imprez tego typu w kraju odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę (9 na 10 czerwca). Wszystkie trasy prowadzą do miejscowości Mostki, gdzie w Wiejskim Domu Kultury zlokalizowana jest meta rajdu.
Uczestnicy tego rajdu muszą wykazać się umiejętnością orientacji w terenie, hartem ducha i odwagą. Ani deszczowa pogoda, ani nocne chłody, ani błotniste wertepy nie odstraszają prawdziwych turystów od udziału w nocnych rajdach świętokrzyskich, na których dotychczas wędrowało ponad 38 tys. osób.
- Przygotowaliśmy kilka tras pieszych o różnym stopniu trudności, trasę rowerową i motorową. Na turystów czekają rajdowe znaczki. Ich grafika, aż do zakończenia rajdu, utrzymywana jest w ścisłej tajemnicy. Mamy także rajdowe koszulki - zachęca kierownik tegorocznej edycji rajdu Henryk Kozak.
W tym roku piechurzy pójdą leśnymi ostępami po śladach powstańców styczniowych z oddziałów gen. Mariana Langiewicza i żołnierzy AK płk. Jana Piwnika „Ponurego”. Oddadzą hołd ich cieniom i idei walki o wolną Polskę. Pochylą się w zadumie nad mogiłami przy cysterskim klasztorze w Wąchocku, na Wykusie, jak i zagubionymi wśród świętokrzyskiej puszczy. Zapalą znicze pamięci. W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rajd stanie się dobrą okazją do wspomnień, refleksji i przywołania pamięci o tych, którzy nie szczędzili sił i zdrowia w walce
o wolność a niejednokrotnie złożyli ofiarę życia na ołtarzu ojczyzny.
Już po raz trzeci w ramach imprezy odbędzie się Nocny Marsz Weteranów Działań Poza Granicami Państwa, tj. żołnierzy, którzy brali udział w misjach ONZ - popularnych błękitnych beretów.
Historia rajdu sięga 1955 roku Aleksander Puchalski i grupa entuzjastów turystyki górskiej zorganizowali wówczas w Górach Świętokrzyskich pierwszy Nocny Górski Rajd Świętokrzyski. Rajd kończył się wtedy w Świętej Katarzynie.
Szczegóły na stronie PTTK.
kat