Radomski Piknik Naukowy: lot poduszkowcem i fontanny piany
mosimage}Piknik Naukowy to niecodzienne spotkania z: chemią, geografią, motoryzacją, biologią, fizyką a także astronomią czy kryminalistyką - długo można by wymieniać inne dziedziny nauki, które są interesujące, ale nie wszystkie dobrze znane. - Radomskie gimnazja, licea, szkoły techniczne, uczelnie, firmy i instytucje oraz zaproszeni partnerzy z regionu łączą siły, by wspólnie pokazać, jak interesujący, różnorodny i jak blisko nas jest świat nauki i techniki - zachęca Ryszarda Kitowska z biura prasowego magistratu.
Na Pikniku Naukowym zobaczymy jednocześnie szybowiec, pokazy spawania, życie pod mikroskopem, tworzące się kryształy, wybijanie żetonu, roboty, fontanny piany, projekty graficzne i fotografie, precyzję szermierki. - Będzie okazja do przejażdżki poduszkowcem, będzie zaawansowany technologicznie policyjny radiowóz. Będzie można też zwiedzić laboratoria instytutów badawczych, obejrzeć z bliska lotnisko, zbadać wodę, kosmetyki i swoje zmysły, zamienić parę wodną na energię elektryczną, dowiedzieć się jak powstają chmury i ekspresowe lody azotowe - wylicza Kitowska. Równie interesujące będą spotkani tu ludzie, dla których nauka jest życiową pasją. - Odpowiedzą na pytania, wytłumaczą spektakularne dynamiczne pokazy - dodaje Kitowska.
Organizatorzy zapraszają do Parku Modeli Precyzyjnych, Ogrodu Krsyształów, na wystawę przemysłu precyzyjnego, II Radomska Giełdę Numizmatyczną „Monetarium". Uczestnicy Pikniku będą mieli również okazję wygrać wiele rzeczowych nagród, spróbować się w roli naukowca, a nawet zrobić badanie EKG, masaż czy oryginalną fryzurę, a także oddać krew i zarejestrować się jako dawca szpiku, ćwiczyć ratownictwo medyczne czy oznakować rower.
Monety w Gmachu
Równolegle z Piknikiem Naukowym odbędzie się II Radomska Giełda Numizmatyczna Monetarium. W sobotę od godz. 10 do wieczora w gmachu UM zobaczymy najcenniejsze polskie monety. Wśród nich próbnego talara z 1766 r. z wizerunkiem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W programie wybijanie okolicznościowego żetonu, prezentacja produktów menniczych, bezpłatna wycena monet i numizmatów i giełda kolekcjonerska oraz stoisko Mennicy Polskiej z monetami, medalami, banknotami i akcesoriami numizmatycznymi, m.in. z najnowszymi replikami z serii „Niezrealizowane projekty monet PRL”. Wśród nich srebrne i złote repliki 2 zł „kogutków” oraz 2 zł „łosi” oraz monety i numizmaty Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012
„Monetarium” towarzyszyć będzie wystawa „Banknoty Solidarnościowe”, czyli wystawa cegiełek "banknotopodobnych" emitowanych w latach 80. XX w. przez opozycję antykomunistyczną w Polsce w celu uzyskania funduszy na działalność opozycyjną i pomoc osobom represjonowanym.
(kat)
Więcej o pikniku na stronie UM