Radomski UTH może przyjmować studentów na I rok medycyny. Ministerstwo wydało zgodę na dwa lata

28 lipca 2021

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny może przyjąć studentów na pierwszy rok kierunku lekarskiego, ale na razie tylko w tym i przyszłym roku akademickim. Ministerstwo Edukacji, Szkolnictwa Wyższego i Nauki zgodziło się na nabór po rocznej przerwie, kiedy to uczelnia nie dokończyła rekrutacji na medycynę.

 

Uczelnia moze pochwalić się najnowocześniejszym sprzętem (fot. UTH Radom)

 

Resort edukacji i szkolnictwa wyższego wydał zgodę na rekrutację po wcześniejszej rekomendacji Ministerstwa Zdrowia, które co roku określa limit miejsc na kierunkach lekarskich i stomatologicznych w całym kraju. Z kolei MZ podejmując decyzję kieruje się m.in. oceną Polskiej Komisji Akredytacyjnej, która kontrolowała (zdalnie) UTH na wiosnę tego roku. PKA sprawdzała głównie to, czy uniwersytet wypełnił jej zalecenia z poprzedniej lustracji zakończonej negatywną oceną nauczania na kierunku lekarskim i wstrzymaniem przyjęć w roku akademickim 2020/21. Uczelnia wprowadzając zalecony program naprawczy m.in. zmieniła obsadę kadrową wydziału nauk o zdrowiu i wybudowała prosektorium anatomii prawidłowej. To jego brak był jednym z głównych powodów nieprzyznania limitów przyjęć na studia medyczne w roku akademickim 2020/21.

Na I roku medycyny radomskiej uczelni będzie od października 2021 roku 120 miejsc na studiach stacjonarnych i 40 niestacjonarnych (odpłatnych) plus 6 miejsc dla obcokrajowców. Zainteresowanie było ogromne; chęć zdobywania wiedzy na kierunku lekarskim wyraziły 433 osoby. - Ale w początkowym okresie naboru w systemie zarejestrowało się ponad 1 600 osób. Rekrutacja jest już zamknięta. Przyjęliśmy tyle osób, ile resort nam pozwolił - mówi rektor UTH prof. Sławomir Bukowski.

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu zapewnia, że ma on coraz lepsze warunki i sprzęt do nauczania. - Lada chwila odbieramy najnowocześniejsze nie tylko w Polsce, ale i w tej części Europy collegium anatomicum i kończymy budowę centrum diagnostyczno-obrazowego z najnowszym sprzętem wraz z rezonansem magnetycznym trzykreskowym, tomografem komputerowym, systemem trójwymiarowej dynamicznej oceny rentgenowskiej, pracownią ultrasonograficzną - wymienia prof. Leszek Markuszewski.

Pozwolenie na rekrutację na studia medyczne uniwersytet dostał na ten i następny rok, ponieważ za dwa lata (po sześciu nauki) wyjdą z UTH pierwsi absolwenci kierunku lekarskiego i wtedy, zgodnie z przyjętymi zasadami, przejdzie on kompleksową ocenę, której dokona Polska Komisja Akredytacyjna.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, w ubiegłym roku radomski uniwersytet rozpoczął wprawdzie rekrutację na I rok kierunku lekarskiego, ale ówczesne Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego po negatywnej ocenie PKA nie przyznało limitów i nabór nie został ukończony.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags