Reklama

Radoskóru nie ma od 25 lat. Jego historię przypomni wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego

29 lutego 2024

Ma przypomnieć radomianom, ale nie tylko, historię legendarnego już Radoskóru, z którym związanych są tysiące mieszkańców i ich rodziny. Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza w piątek, 1 marca o godz.17 na wernisaż wystawy poświęconej zakładowi produkującego obuwie, w którym chodziły niemal wszystkie Polki.

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego

 

W tym roku mija 25 lat od ostatecznej likwidacji Radoskóru. Przez dziesięciolecia Radoskór, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia Bata S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców Radomia. Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w mieście. W 1985 r. Radoskór osiągnął szczyt zatrudnienia – łącznie w całym kombinacie pracowało ponad 12 tys. pracowników.

- Dlatego też muzeum chce przypomnieć radomianom, ale i także gościom odwiedzającym nasze miasto historię tego przedsiębiorstwa. Na wystawie prezentowane są artefakty pochodzące z kolekcji własnej muzeum takie jak: obuwie, fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów, gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy i nagrody, a także pamiątki rodzinne po byłych pracownikach kombinatu wypożyczone od osób prywatnych, oraz obiekty wypożyczone z Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia - wymienia kurator wystawy Krzysztof Skarżycki.

Tags