
Spotkanie poprowadzi prof. Krzysztof Ćwikliński, zaprezentowane zostaną również fotografii o tematyce żydowskiej z portalu Radom.Retrospekcja (Sala Kameralna Resursy).
Narratorem opowiadań Kępy jest Mikołaj, człowiek już niemłody, radomianin (pewnie z dziada pradziada) zafascynowany historią swojego miasta, pasjonat tajemnic, poszukiwacz skarbów, które dla innych są bez wartości i znaczenia, tłumacz martwego języka, detektyw ludzkich losów, dawno zamkniętych i dopełnionych, lecz wciąż nieznanych, przewodnik po zarośniętych ścieżkach przeszłości, bohaterami zaś Salek Finkelsztajn, radomski Żyd ocalały z Zagłady i osiadły w Stanach Zjednoczonych, i jego polska, dużo odeń młodsza żona Anna, nazywana Aśką, która po śmierci męża pielęgnuje pamięć o nim i jego rodzinnym mieście.
„Teksty radomskiego prozaika Marcina Kępy, jakkolwiek fabularyzowane i jakkolwiek trudno określić w jakich proporcjach rozkładają się w nich artystyczne zmyślenie i materialna prawda, mają rangę dokumentu, stwarzają pewność, że tak było, a jeśli nawet nie, to tak właśnie mogło być. I każda historia rodzi z kolei nową historię, i każda z nich zaczyna żyć na nowo swoim nowym życiem, nowej treści nabierają zatarte, ledwie widoczne napisy” - to fragment posłowia Krzysztofa Ćwiklińskiego.
Do Radomia zjeżdżają też już goście z różnych stron świata, potomkowie dawnych żydowskich mieszkańców miasta. Zwiedzają Radom i opowiadają swoje historie. Są radomianie z Paryża i Stanów Zjednoczonych. Na zdjęciu córka radomianina Sharon Grossfeld (trzecia z lewej) wraz z rodziną na ul. Żeromskiego, przed tablicą Szlaku Pamięci Żydów Radomskich. Sharon od lat współpracuje z Resursą przy organizacji Spotkań. Po zakamarkach Radomia, jak zwykle, prowadzi gości Jakub Mitek (drugi z prawej).
Fot. Materiały prasowe/Resursa