Rozkopią miasto. Ale będzie z tego pożytek – nowoczesna sieć wodociągowa i kanalizacyjna
22 listopada 2017
Ogromne utrudnienia czekają radomian praktycznie we wszystkich dzielnicach, gdy Wodociągi Miejskie przystąpią do zakrojonego na kilka lat planu modernizacji sieci wodnej i kanalizacyjnej. To trzeci co do wielkości w kraju projekt, który dostał ogromne dofinansowanie z Unii Europejskiej.
Jak już pisaliśmy, Wodociągi dostaną z UE 192 mln zł, natomiast wartość wszystkich prac oszacowano na ponad 300 mln zł. Roboty potrwają do 2022 roku - ich harmonogram został dokładnie rozpisany na poszczególne dzielnice i ulice. Praktycznie trwają one już na ul. Ostrego, Okrężnej, Drzymały i Ludwinowskiej. W przyszłym roku będą prowadzone m.in. na ulicach: Struga, Wernera, Wolanowskiej, Zubrzyckiego, Tochtermana, Krakowskiej, Zbrowskiego, Szklanej, Kolberga, Jaracza, Solskiego, Osterwy Bogusławskiego, Broni, Kośnej, Granicznej i Folwarcznej.
- To realizacja przedsięwzięcia na żywym organizmie miasta - przyznaje prezes Wodociągów Miejskich Leszek Trzeciak. Dlatego, aby ograniczyć uciążliwe skutki spółka musi współpracować z MZDiK.
W 2019 roku ekipy Wodociągów wejdą do centrum, m.in. na ulice: Piłsudskiego, Sienkiewicza, Słowackiego i przede wszystkim na 25 Czerwca. - Na tę ostatnią wtedy, gdy zostanie już wybudowana trasa NS, która ma przejąć ruch ze śródmieścia - uspakaja prezes Trzeciak.
Projekt obejmuje w sumie 217 zadań inwestycyjnych (65 przetargów), które będą realizowane w kilkunastu dzielnicach miasta, m.in. w Śródmieściu, na Plantach, Południu, Michałowie, Starym Mieście, Glinicach, Dzierzkowie, Obozisku, Ustroniu, Prędocinku, Żakowicach, Halinowie, Kapturze, Godowie czy Młodzianowie. Planowana jest budowa 32,1 km oraz modernizacja 68,5 km kanalizacji sanitarnej, budowa 13,1 km kanalizacji deszczowej oraz budowa 32,9 km i modernizacja 26,7 km sieci wodociągowej. Miejska spółka zamierza też zmodernizować wybrane stacje uzdatniania wody.
- To bardzo ambitny, ale też trudny projekt z uwagi na duże rozproszenie zadań. Zależy nam na tym, aby zlikwidować „białe plamy” na mapie Radomia, czyli miejsca, które nie są podłączone do miejskiej sieci - dodaje Leszek Trzeciak.
O ogromnym pożytku z inwestycji dla radomian mówi także prezydent Radosław Witkowski. - Dzięki niej będziemy mieli w naszym mieście jeszcze lepszą wodę i zmniejszy się awaryjność. Włączymy też do sieci wodno-kanalizacyjnej kolejne dzielnice Radomia - podkreśla.
Prezydent dziękował wszystkim, w tym parlamentarzystom, radnym i społecznikom, którzy wsparli starania o wsparcie tego projektu pieniędzmi z UE. O pracownikach Wodociągów, którzy przygotowali ten niezwykle trudny wniosek wyraził się nawet "bohaterowie". Osobiście składał im podczas spotkania w magistracie gratulacje.
bdb
- Leszek Trzeciak