Rząsa w Orońsku

2 października 2007
„Los człowieka” to tytuł wystawy, która w sobotę zostanie otwarta w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Autorem jest nieżyjący już artysta Antoni Rząsa, którego główną tematyką rzeźb było męczeństwo Chrystusa i człowieka.


"Los człowieka" to tytuł głównego cyklu krzyży Antoniego Rząsy. Jest on swoistym manifestem artysty. - Bynajmniej, gdy robię Chrystusa czy Piety - nie robię z myślą, żeby sie do nich modlić, tylko snuję opowieść o ludziach – mówił o swoich pracach Antoni Rząsa. Zdaniem artysty, krzyże stanowią oś wystawy - a właściwie ludzkie losy zestawione z krzyżem. Cierpienie, ból, problemy konkretnych ludzi Antoni Rząsa wpisuje w kolejne przedstawienia Chrystusa ukrzyżowanego. Wrażliwość na drugiego człowieka każe mu szukać odpowiedzi na pytanie o sens ludzkiego istnienia. - Ja się solidaryzuję z ludźmi i staram się bronić tego człowieka. Przed czym? Sam nie wiem, ale przed czymś się broni, bo odczuwam to – podkreślał artysta.
 
Wystawa koncentruje się na idei Ukrzyżowania - znaku ludzkiego losu. Znajdą się na niej krzyże, począwszy od pierwszych, powstałych w czasie choroby ukochanego nauczyciela i mistrza Antoniego Kenara, przez kolejne cykle ( "Los Człowieka", cykl II i IV, cykl " Oświęcim") , po nieukończone kompozycje ukryte dotychczas w magazynach zakopiańskiej galerii. Ekspozycję uzupełniają Macierzyństwa i Piety, przejmujące opowieści o drodze człowieka - od narodzin do śmierci.

Antoni Rząsa (ur. 26.02.1919 r) w Futomie koło Rzeszowa, w miejscu mieszających się wpływów prawosławia i katolicyzmu, na granicy kultur Wschodu i Zachodu, zmarł 26 stycznia 1980 w Zakopanem, rzeźbiarz, pedagog. Od 1954 r. prezentował swoje prace na różnych wystawach krajowych i zagranicznych. Rząsa w latach 60. XX wieku stał się jednym z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy. Wypracował unikalną metodę rzeźby w drewnie pokrywanym naturalnymi farbami własnej produkcji nadającymi jego pracom charakterystyczną wielobarwną fakturą. Rzeźbił także sprzęty użytkowe.

Kuratorem wystawy, której wernisaż odbędzie się w najbliższą sobotę o godz. 14 w Muzeum Rzeźby Współczesnej w Orońsku jest Marcin Rząsa.