Są nowe zasady w Budżecie Obywatelskim. Wszystkie wnioski idą do jednego „worka”

21 marca 2022

Nowe zasady składania wniosków do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego Radomia. Zainteresowani wnoszeniem projektów mają czas do 30 marca. Do podziału na 2023 r. będzie 7 mln 750 tys. zł.

 

Wiceprezydent Tyczyński: Musieliśmy zmienić procedurę (fot. UM Radom)

 

W tym roku procedura będzie przebiegała według nowych zasad, które zostały określone w uchwale rady miejskiej. Najważniejsza zmiana to brak podziału na kategorie. Do tej pory zgłaszane projekty były dzielone na trzy kategorie kwotowe. Odrębna pulę stanowiły też projekty instytucjonalne.

- To musieliśmy jednak zmienić, ponieważ Regionalna Izba Obrachunkowa uchyliła dotychczasową uchwałę uznając, że stosowanie takiego podziału narusza przepisy ustawy o samorządzie gminnym. Oznacza to, że wszystkie projekty będą trafiały do jednego „worka”. Jedyne ograniczenie jest takie, że wartość pojedynczego projektu nie może przekraczać 30 proc. ogólnej kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski. Teoretycznie może się więc zdarzyć tak, że całą sumę pochłoną zaledwie cztery duże projekty. To kłóci się z tym, jak wyobrażamy sobie obywatelskość i z tym, co wspólnie przez lata wypracowaliśmy - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński. Ma nadzieję, że przepisy ustawy uda się zmienić i wróci podział na kategorie, dzięki czemu w kolejnych edycjach małe lokalne projekty nie będą musiały rywalizować z tymi największymi.

Poprawka Frysztaka

Projekt poprawki do ustawy o samorządzie gminnym złożył w Sejmie poseł Konrad Frysztak. Pierwsze czytanie odbędzie się jeszcze w tym tygodniu. – Proponowany zapis to powrót do dobrych standardów polegających na tym, że wielomilionowe, ogólnomiejskie projekty były oddzielane od tych drobnych, które w żaden sposób nie są w stanie z nimi rywalizować, a są bardzo ważne dla lokalnych społeczności - wyjaśnia Konrad Frysztak.

Propozycje projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok może zgłosić każdy mieszkaniec Radomia. Obowiązuje nowy wzór formularza. Każdy projekt musi mieć pisemne poparcie co najmniej trzech osób. W projekcie wnioskodawcy powinni określić m.in. jego cele, krótki opis, uzasadnienie realizacji projektu, zakres działania oraz szacunkowy kosztorys. Następnie wszystkie zgłoszone projekty będą oceniane przez merytoryczne jednostki urzędu miejskiego pod kątem możliwości technicznych i prawnych realizacji inwestycji, gospodarności, możliwości zabezpieczenia środków na obsługę danego pomysłu w latach kolejnych.

Czas do 30 marca

Na projekty urząd miejski czeka do 30 marca. Później nastąpi weryfikacja zgłoszonych projektów przez merytoryczne wydziały, biura, jednostki miejskie i spółki miejskie oraz przez Zespół Opiniujący. Listę projektów, które trafią pod głosowanie poznamy do 24 maja, a samo głosowanie odbędzie się w dniach od 1 do 21 czerwca. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 24 lipca.

Wypełniony formularz należy złożyć drogą elektroniczną przez stronę www.konsultacje.radom.pl lub w wersji papierowej w jednym ze stałych punktów obsługujących konsultacje:

1) Biuro Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Kilińskiego 30 (pok. 19),

2) Referat Centrum Organizacji Pozarządowych, Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Rynek 15,

3) Wieloosobowe stanowisko ds. Komunikacji Społecznej, Wydziału Komunikacji Społecznej, Promocji Miasta i Turystyki Urzędu Miejskiego w Radomiu, ul. Żeromskiego 53 (pok. 104).

Od początku funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego radomianie wybrali w głosowaniach 233 projekty. Na ich realizację została przeznaczona kwota 45 mln 650 tys. zł.

kat

Źródło: UM Radom

Tags