Sąd skazuje za łapówki w ZUS

12 lipca 2007
Dwadzieścia dwie osoby zamieszane w aferę korupcyjną w radomskim Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych staje dziś przed kieleckim sądem. Są to lekarze orzecznicy, pielęgniarki, pośrednicy oraz urzędnicy ZUS.Aferę w ZUS wykryto w 2004r.

Wcześniej kielecki sąd w tej samej sprawie skazał dziesięć osób, w tym pięciu lekarzy. Wszyscy za łapówki wydawali korzystne decyzje osobom ubiegającym się o renty. Lekarzy dodatkowo oskarżono o wystawianie fałszywej dokumentacji medycznej. Wszyscy zostali skazani na karę pozbawienia wolności od 4 do 6 lat w zawieszeniu i wysokie grzywny. Muszą także naprawić wyrządzone szkody. Dodatkowo lekarzom - orzecznikom sąd zakazał pełnienia takiej funkcji przez kilka lat.

Jak informuje Małgorzata Podniesińska z Prokuratury Okręgowej w Siedlcach (to ona prowadzi śledztwo) wszyscy oskarżeni chcą dobrowolnie poddać się karze. Są już kolejne akty oskarżenia. - Dotyczą one ośmiu osób – wyjaśnia M. Podniesińska. - Część z nich również chce dobrowolnie poddać się karze.

Śledztwo w sprawie afery korupcyjnej w radomskim oddziale ZUS toczy się od ponad dwóch lat. Siedlecka prokuratura oskarżyła w sumie ponad 40 osób.