Sanatoria będą otwarte. ZUS wznawia kierowanie na rehabilitację leczniczą

7 marca 2021

Głównym warunkiem jest negatywny test na koronawirusa. Od 15 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia kierowanie ubezpieczonych na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej. Zawieszono ją w związku z pandemią COVID-19. – Osoby, które będą z nich korzystać, muszą pamiętać o kilku ważnych rzeczach – przypomina regionalny rzecznik ZUS.

 

Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju (fot. sanatoria.org)

 

ZUS rozsyła już pierwsze zawiadomienia o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Osobie, która została skierowana na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, ZUS przekaże zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację wraz z ulotką informacyjną. Takie zawiadomienia dostaną również te osoby, które otrzymały je wcześniej, ale ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać.

- Warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym, czyli na całodobowy pobyt w ośrodku,  jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne jest wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny - wyjaśnia Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa mazowieckiego.

Pojedziesz, jeśli test da ujemny wynik

Z wyjazdu do sanatoriów najpierw skorzystają te osoby, którym w najbliższym czasie kończy się świadczenie. Obecnie na skierowanie oczekuje prawie 1000 osób z regionu radomskiego.

Warunkiem przyjęcia na turnus jest negatywny wynik testu. Badanie jest bezpłatne, a trzeba je wykonać nie wcześniej niż czztery dni przed rozpoczęciem turnusu. Ośrodek telefonicznie poinformuje o wyniku testu. Na badanie należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem orazzZawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Listę punktów pobrań można znaleźć pod adresem: https://pacjent.gov.pl/punkty-pobran. Z planowaniem podróży należy powstrzymać się do momentu, w którym ośrodek poinformuje o negatywnym wyniku testu.

- Należy pamiętać o tym, aby poinformować ZUS, jeśli nie możemy skorzystać z rehabilitacji. Ważne jest także, by obowiązkowo informować ośrodek rehabilitacyjny lub ZUS o aktualnym numerze telefonu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji nie mogą zgłosić się  do ośrodka - podkreśla rzecznik.

kat

Tags