„Ślad” po raz 11. Spotkania, wystawa i koncert muzyki chasydzkiej
16 maja 2019
Spotkania, promocje wydawnictw, wystawa i niezwykły koncert – taki jest w skrócie dzisiejszy (16 maja) program 11. Spotkań z Kulturą Żydowską „Ślad” w Resursie.
O godz. 12 odbędzie się spotkanie z Edith Chomentowski, członkinią Stowarzyszenia Przyjaciele Radomia z Paryża, która opowie o twórczości swojego ojca, Dawida Garfinkiela. Urodził się w 1902 r. w Radomiu. Studiował na akademii sztuk w Krakowie i Warszawie a w latach 30., także w Paryżu. Tylko on ocalał z licznej radomskiej rodziny - pięciu sióstr i trzech braci - zamieszkałej przy ul. Żeromskiego 12. To już kolejna wizyta Edith na „Śladzie” w Radomiu.
O godz. 17.30 nastąpi otwarcie wystawy „Pamięć 28 750 – 185” Ireneusza Domańskiego. 25 658, 28 750, 32 000… - to szacowane liczby ludności żydowskiej Radomia na początku okupacji niemieckiej, podawane przez różne źródła. Do stycznia 1945 roku przeżyło 185… Jedna trzecia ludności mojego miasta przestała istnieć niemalże w jednej chwili. Zostały miejsca, w których żyli, pracowali, mieszkali, uczyli się, bywali… Domy, dziś często puste, zniszczone… Zostały imiona, nazwiska i fotografie w ewidencji sporządzonej przez Naczelną Radę Starszych Ludności Żydowskiej na polecenie nazistów. "Moja praca to hołd złożony tym, których dotknął tak tragiczny i okrutny los. To próba przywrócenia pamięci o Nich” - mówi autor.
Ireneusz Domański - dziennikarz, organizator i wieloletni redaktor naczelny radomskiej redakcji „Gazety Wyborczej”. Absolwent Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Dyplom w Katedrze Mediów Cyfrowych i Struktur Przestrzennych u prof. Aleksandra Olszewskiego. Miał dwie wystawy indywidualne malarstwa, brał udział w dziesięciu wystawach zbiorowych (malarstwo, fotografia, ceramika). Zajmuje się malarstwem, fotografią, grafika cyfrową.
Wystawa powstała dzięki pomocy Archiwum Państwowego w Radomiu.
Z kolei o godz.18 zaplanowano promocję drugiego wydania albumu o historii radomskich Żydów „Beit Radom”. Wydanie zostało m.in. wzbogacone o historię działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Radomia w Paryżu, które jest również sponsorem publikacji. Zaprezentowany zostanie również specjalny tematyczny numer „Radomskich Studiów Humanistycznych” poświęcony tematyce żydowskiej. Wykład wygłosi dr Sebastian Piątkowski, o zawartości czasopisma opowie dr Anna Spólna.
Na zakończenie dnia, o godz. 19 - koncert zespołu Chojze - Widzący z Lublina (czyli muzyka chasydów). Zagrają: rabin Symcha Keller (śpiew, flet), Paweł Stępnik (gitara klasyczna), Krzysztof Pachla (klarnet), Robert Brzozowski (kontrabas), Bartłomiej Stańczyk (akordeon), Tomasz Kozdraj (instrumenty perkusyjne) oraz Marcin David Król (skrzypce).
Symcha Keller - (ur. 1963 r.) kantor, rabbi, działacz na rzecz odbudowy życia żydowskiego w Polsce. Uczył się w Izraelu i USA. W latach 1988-2018 pełnił liczne funkcje w Gminie Żydowskiej w Łodzi oraz Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. Wielokrotnie występował podczas wizyt najważniejszych osób ze świata religii oraz polityki, m. in. Jana Pawła II, Benedykta XVI, papieża Franciszka czy Billa Clintona. Za pracę na rzecz dialogu polsko-żydowskiego Keller został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski i Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Keller proponuje nowe interpretacje muzyki chasydzkiej z XVIII i XIX w. „Ruch chasydzki to najpiękniejszy owoc mistyki żydowskiej, to świat w którym muzyka stanowiła drogę do raju” - uważa artysta. Na koncercie w Radomiu usłyszymy utwory z wydanej przez Kellera w 2017 r. płyty „Bramy” oraz muzykę szykowaną na kolejny krążek.
Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny.
Fot. Materiały prasowe/Resursa
- Dawid Garfikiel, autoportret
- Sztandar Przyjaciół Radomia
- Wystawa Ireneusza Domańskiego