• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Sokoły i sokolnicy pojawili się w parkach. Będą odstraszać uciążliwe ptactwo

2 marca 2021

Sokoły i sokolnicy kolejny rok z rzędu wracają do radomskich parków: Kościuszki i Leśniczówki. Mają bardzo ważne zadanie – wspomogą służby  porządkowe w odstraszaniu ptaków, które zanieczyszczają alejki, ławki, trawniki. Drapieżniki nie pozwolą im zakładać gniazd.

 

 

Zakład Usług Komunalnych, który opiekuje się parkami uważa, że obecność drapieżników sprawi, iż problem ptasich odchodów nie będzie już tak uciążliwy jak w latach ubiegłych. - Wynajęte przez nas drapieżniki wraz ze swoimi opiekunami będą wykonywały obloty od świtu aż po zmierzch codziennie od 1 marca do 30 kwietnia. Potem nastąpi przerwa do końca lipca. Przez cały sierpień sokolnik i jego ptaki pojawiać się będzie codziennie w obydwu parkach. Z kolei od 1 do 15 września co drugi dzień - wyjaśnia rzecznik ZUK Marcin Gutkowski.

W służbie czystości i... przyjemniejszego zapachu na zielonych miejskich terenach lata osiem sokołów.

W tym roku w przetargu na odstraszanie ptactwa w radomskich parkach najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Falconer Łukasz Nowosad Usługi i Pokazy Sokolnicze z Dęblina. Usługa będzie kosztować 103 tys. 320 zł.

kat

Tags