SOR w szpitalu na Józefowie prawie gotowy. Kiedy przyjmie pierwszych pacjentów?
Ma być nie tylko jednym z najnowocześniejszych w Polsce, funkcjonalnym i przyjaznym pacjentom, ale i przeciwieństwem tego, który dzisiaj obsługuje chorych potrzebujących natychmiastowej pomocy lekarskiej. Szpitalny Oddział Ratunkowy na Józefowie jest już prawie gotowy.

Nowy SOR 0oglądal przedstawiciele samorządu wojewódzkiego, w tym wicemarszałek Rafał Rajkowski (fot. MSS Radom)
Niewydolność obecnego SOR-u w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu doskonale odczuliśmy podczas pandemii. Był przepełniony, brakowało obsady lekarskiej, groziło mu nawet czasowe zamknięcie. Niedługo po tym kryzysowym czasie kierownictwo MSS wraz z władzami samorządu wojewódzkiego zdecydowało o budowie zupełnie nowego SOR-u. Prace przy obiekcie, który wraz z wyposażeniem ma kosztować około 100 mln zł pochodzących z budżetu województwa mazowieckiego, dobiegają już końca.
Budowa jest zakończona
- Pierwsi pacjenci będą tu przyjęci pod koniec lata albo na początku jesieni - informuje Karolina Gajewska, rzeczniczka MSS w Radomiu. Jak dodaje, budowa została już właściwie zakończona. - Teraz skupiamy się na odbiorze sprzętu oraz wyposażenia - wyjaśnia rzeczniczka.
Parterowa siedziba SOR powstała za podjazdem dla karetek i jest połączona z dawnym oddziałem nadziemnym łącznikiem. Pacjenci będą wchodzić bezpośrednio z poziomu terenu. Utworzono przedsionek dla karetek pogotowia. Komunikację pacjentów (leżących) pomiędzy SOR i resztą oddziałów szpitalnych, zapewni najpierw dźwig łóżkowy, a następnie znajdujący się na poziomie pierwszego piętra nadziemny łącznik.
SOR ze strefami
Na nowym SOR-ze jest 28 łóżek obserwacyjnych, ponad 350 miejsc w poczekalniach, pracownie tomografii, USG i RTG, liczne gabinety lekarskie i zabiegowe.
Na nowym SOR-ze wydzielone zostaną niezależne strefy obsługujące pacjentów w różnym stopniu zagrożenia zdrowia i życia: strefa „czerwona” – przeznaczona dla nagłych i ciężkich przypadków najczęściej dowożonych transportem medycznym. W obrębie tej strefy znajdą się: pomieszczenie segregacji z punktem rejestracji umożliwiającym bezpośrednią obserwację; pomieszczenie resuscytacji oraz sala zabiegowo-operacyjna. Pacjenci, którzy nie będą wymagać natychmiastowej interwencji umieszczani zostaną w sali obserwacyjnej (10 stanowisk, w tym dwa odseparowane); strefa „zielona” – przeznaczona dla pacjentów niebędących w stanie zagrażającym życiu, zgłaszających się do szpitala samodzielnie. Znajdować się będą tu gabinety: konsultacyjne i zabiegowe chirurgiczne, internistyczne, ośmiostanowiskowa sala obserwacyjna oraz dwie izolatki; strefa „żółta” – przeznaczona dla dzieci, w ramach której przewiduje się oddzielne obszary (poczekalnie i gabinety) dla pacjentów z różnym stopniem zagrożenia zdrowia i życia. Przewidziano jedną izolatkę, salę obserwacyjną, osobną poczekalnię dla rodziców.
Dodatkowo wydzielone zostaną dwa gabinety ginekologiczne w bezpośredniej bliskości wspólnej poczekalni (każdy z własnym pomieszczeniem sanitarnym).
bdb