Spotkajmy się w Warce. Najpierw parada, potem piknik historyczny Vivat Pułaski!

9 października 2021

W niedzielę 10 października w Warce odbędzie się Piknik historyczno- kulturalny Vivat Pułaski! Będzie to już VIII edycja wydarzenia odbywającego się z przerwami od 2005 r. Impreza wraca do miasta po przerwie spowodowanej ubiegłorocznymi obostrzeniami pandemicznymi.

fot. Materiały prasowe

 

Piknik rozpocznie się Paradą Pułaskiego, która ruszy z wareckiego rynku o godzinie 12:00. Tradycyjnie paradę poprowadzi Kazimierz Pułaski ze swoimi przybocznymi. Tym razem będą mu towarzyszyły również grupy rekonstrukcji historycznej tematycznie związane z 700-letnią historią miasta. Spotkamy więc rycerzy Trojdena, Stefana Czarnieckiego, Piotra Wysockiego, powstańców styczniowych, a także żołnierzy II wojny światowej.

Barwny korowód przemaszeruje ulicami Warki do parku na Winiarach, gdzie zaprezentowane zostaną główne atrakcje. Na początek wystąpi Miejska Orkiestra Moderato. Potem terenie polany piknikowej starego parku zaprezentują się grupy rekonstrukcyjne, które przypomną VII wieków Warki. O godz. 13 z parku wystartuje XVI Bieg Pułaskiego na 10 km. Ogłoszenie wyników biegu i wręczenie nagród odbędzie się na głównej scenie. Finałem pikniku będzie koncert legendarnego polskiego zespołu rockowego „Chłopcy z Placu Broni”. Dodatkowe atrakcje stanowić będą: ogródek piwny i grillowy, obozowiska grup rekonstrukcyjnych, amerykańskie rodeo, a dla dzieci darmowe dmuchańce i zajęcia z animatorami. Miłośników motoryzacji zainteresuje z pewnością zlot motocykli i starych aut.

Koneserów doskonałych herbat, aromatycznej kawy i domowej szarlotki organizatorzy zapraszają do kawiarni Café Savannah przy Centrum Edukacyjno-Muzealnym. Podczas pikniku będzie można zwiedzać Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego za symboliczną 1 zł, w tym wystawy stałe: „Kazimierz Pułaski i zasłużeni Polacy w USA” oraz „Warka – miasto dotknięte historią”. Szczególnie ta ostatnia, z okazji jubileuszu 700-lecia Warki, jest warta obejrzenia.

W sali wystaw Centrum Edukacyjno-Muzealnego będzie można zobaczyć nową ekspozycję czasową pt. „Prezgląd 2021. Twórczość artystyczna Warki na 700-lecie miasta”. Całości wystawowych doznań dopełni plenerowa ekspozycja „Warka – miasto Pułaskiego”.

Tags