Reklama

Spotkanie w PTTK. Organizatorzy gościć będą autorki książki „Podhalanie. Wokół tożsamości”

13 kwietnia 2023

Radomski oddział Polskiego Towarzystwa Turystycznego zaprasza w piątek, 14 kwietnia o godz. 17 do siedziby oddziału przy ul. Traugutta 18 lok.6 (Kawiarenka Społeczna) na spotkanie z Agnieszką Gąsienicą-Giewont i Stanisławą Trebunią-Staszel, autorkami książki „Podhalanie. Wokół tożsamości” .

 

Książkę wydał Tatrzański Park Narodowy (fot. Materiały prasowe)

 

Kim byli kiedyś, kim są dzisiaj? Jak siebie widzą i oceniają? Czy mają poczucie przynależności? Co stanowi o ich przynależności? - to pytania, które stanowią oś książki wydanej przez Tatrzański Park Narodowy.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę po cenach promocyjnych i uzyskać autograf autorek.


Agnieszka Gąsienica-Giewont – pochodzi z Gronia, gdzie wychowała się w szacunku do rodzimej kultury i tradycji, obecnie mieszka w Witowie-Roztokach. Etnolog, muzealnik. Absolwentka Międzynarodowej Szkoły Nauk o Edukacji i Kulturze, Wydziału Etnologii na Uniwersytecie Śląskim – filia w Cieszynie i studiów podyplomowych z zarządzania w administracji publicznej w Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej Wydziału Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz podyplomowych studiów muzeologicznych w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Kierownik Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma" w Zakopanem, Oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Redaktor w kwartalniku „Tatry" TPN. Animatorka kultury regionalnej, jurorka festiwali i przeglądów muzyki tradycyjnej. W latach 2008–2018 związana z Międzynarodowym Festiwalem Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, z czego w latach 2015–2017 dyrektor artystyczna festiwalu.

 

Agnieszka Gasienica-Giewont

 

Stanisława Trebunia-Staszel – dorastała i wychowywała się w Białce Tatrzańskiej oraz Białym Dunajcu. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie, ale ukochanego Podhala nigdy nie opuściła. Etnolog, wykładowca akademicki, dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się etnografią Polski i Karpat. Ostatnio jej zainteresowania badawcze koncentrują się na antropologii i etnologii w czasie II wojny światowej. Związana z podhalańskim ruchem regionalnym. Współpracuje z zespołami góralskimi. Działa w Stowarzyszeniu „Drogami Tischnera". W czasie studiów kierownik artystyczna Studenckiego Zespołu Góralskiego Skalni. W latach 1993–2014 kierownik, a następnie dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Jest autorką i współautorką wielu artykułów oraz kilku książek, między innymi: "Śladami podhalańskiej mody" (2007, 2010), "Strój Górali Podhalańskich" (2011), "«Lud zdolny do życia». Górale podhalańscy w oczach niemieckiego okupanta (2019), Rodzinne zwyczaje i obrzędy mieszkańców polsko-słowackiego pogranicza: Nowy Targ–Kieżmark" (2021).

 

Stanisława Trebunia-Staszel (fot. Materiały prasowe)

 

Tags