Reklama

Święto Matki Boskiej Gromnicznej. Na uroczystości zaprasza Muzeum Wsi Radomskiej

1 lutego 2024

2 lutego przypada Święto Ofiarowania Pańskiego. W polskiej tradycji znane bardziej jako święto Matki Boskiej Gromnicznej, gdyż tego dnia święci się świece. Do udziału w uroczystościach organizowanych z tej okazji zaprasza w piątek Muzeum Wsi Radomskiej.

 

fot. Muzeum Wsi Radomskiej

 

Kończy się bożonarodzeniowe świętowanie.  2 lutego w kościele katolickim obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, które upamiętnia ofiarowanie Jezusa Chrystusa w Świątyni Jerozolimskiej. W polskiej tradycji bardziej znana jest ta druga nazwa - Święto Matki Bożej Gromnicznej. – Tradycyjnie uroczystości zaplanowaliśmy także w naszym skansenie. Będzie msza św., wybrane zwyczaje z tradycji ludowej i wspólne  kolędowanie – zaprasza Ilona Jaroszek, dyrektor skansenu.

Uroczystości w Muzeum Wsi Radomskiej rozpocznie o godz. 16 msza św. w kościele z Wolanowa pw. świętej Doroty (na terenie skansenu). Liturgii przewodniczył będzie biskup radomski Marek Solarczyk.

Następnie po uroczystej mszy zaplanowano przejście z gromnicami z Kościoła z Wolanowa do chałupy w zagrodzie z Alojzowa. Procesję poprowadzi Zespół ludowy „Raz na Ludowo”, który po raz pierwszy zaprezentuje obrzędy związane z tym dniem.

Około godz. 17 dalsza część uroczystości odbywać się będzie w Zagrodzie z Alojzowa. We wnętrzach chałupy zaprezentowane zostaną wybrane zwyczaje z tradycji ludowej związane ze Świętem Matki Boskiej Gromnicznej: rozpalanie od poświęconej gromnicy ognia w piecu, obchodzenie gospodarstwa z zapaloną gromnicą dla odpędzenia zła od zagrody. Zwyczaje zaprezentuje zespół „Raz na Ludowo”.

Uroczystości zakończy koncert kolęd i pastorałek w Dworze z Brzeziec w wykonaniu Katarzyny Bochyńskiej-Wojdył, śpiewaczki operowej i chórzystki. Akompaniować jej będzie Małgorzata Bochyńska na akordeonie.

 

 

Tags