Święto Polskiej Niezapominajki. Leśnicy zapraszają na piknik do Jedlni-Letniska

13 maja 2022

Na XXI Święto Polskiej Niezapominajki zapraszają w niedzielę, 15 maja Nadleśnictwo Radom oraz RDLP w Radomiu. Wydarzenie będzie miało formę pikniku, a odbędzie się w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisku. Na zakończenie zagra Szymon Wydra & Carpe Diem.

 

fot. RDPL Radom

 

Patron cyklicznych spotkań zapoczątkował je w 2002 roku. Andrzej Zalewski był redaktorem radiowej Jedynki i prowadzącym Ekoradio. To święto leśników i przyrodników, którego celem jest promowanie walorów polskiej przyrody i stałe przypominanie o jej ochronie.

Lasy Państwowe podczas będą promować zrównoważoną gospodarkę leśną, w szczególności funkcje ekologiczne i społeczne lasów.

Piknik dla całych rodzin

Piknik organizowany w ramach obchodów Święta Polskiej Niezapominajki gromadzi całe rodziny oraz amatorów aktywnego wypoczynku na łonie natury. Leśnicy i ich przyjaciele organizują w tym dniu: rajdy rowerowe, nordic walking oraz warsztaty, zabawy i gry dla dzieci. Edukacja leśna będzie połączona z wystawami o tematyce leśnej i występami artystów oraz pokazami rękodzieła.

W programie przewidziano m.in. występy zespołów dziecięcych, tanecznych, sygnalistów myśliwskich, sokolników oraz inne atrakcje. Poza tym na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego rozstawione będą stoiska i wystawy nadleśnictw leśnych kompleksów promocyjnych: „Puszcza Kozienicka”, „Puszcza Świętokrzyska”, Centrum Edukacji Przyrodniczej i Arboretum Nadleśnictwa Marcule, Ligi Ochrony Przyrody, Świętokrzyskiego Parku Narodowego, Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu, Stowarzyszenia Pszczelarzy Puszczy Kozienickiej w Pionkach. Obecne będą również zespoły szkół: Drzewnych i Leśnych z Garbatki-Letnisko i Leśnych w Zagnańsku wraz z grupą sygnalistów i sokolników.

Leśnicy w elektryku

Leśnicy prezentować będą też działania w ramach społecznej odpowiedzialności Lasów Państwowych – wystawią samochód elektryczny RDLP w Radomiu zakupiony w ramach projektu Las energii.

Dodatkowo zorganizowany będzie jarmark, na którym będzie można podziwiać wytwarzanie rękodzieła, zakupić wyroby regionalne oraz posilić się tradycyjnym jadłem. Na zwolenników sportu leśnicy przygotowali rajd nordic walking po Puszczy Kozienickiej z przewodnikiem z Polskiej Federacji Nordic Walking.

Piknik zakończy się koncertem. Gwiazdą tegorocznej edycji Święta Polskiej Niezapominajki będzie zespół Szymon Wydra & Carpe Diem.

Tags