Szkolenia dofinansowane – kompendium wiedzy

20 marca 2021

Stałe podnoszenie kompetencji pracowników to niezwykle ważny element polityki rozwojowej firmy. Co jednak istotne, nie zawsze musi się to wiązać z koniecznością ponoszenia dużych wydatków. Odpowiedzią są szkolenia dofinansowane – to metoda szczególnie polecana tym organizacjom, które nie dysponują wystarczającymi środkami na pokrycie kosztów rozwojowych. Jak pozyskać dofinansowanie na szkolenia?

 

 

Szkolenia dofinansowane – na czym to polega?

Szkolenia dofinansowane są dostępne w ramach różnych programów wsparcia skierowanych do firm. Dzięki nim można zwiększyć kompetencje kadry, podnieść wydajność pracy zespołu i przygotować się do podjęcia nowych wyzwań. Programy tego typu są skierowane do różnych podmiotów, najczęściej jednak dotyczą sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (w tym samozatrudnionych i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą). Istnieje jednak również możliwość wysłania na szkolenia dofinansowane pracowników dużych firm. Ze szkoleń mogą też korzystać ich właściciele.

Wielkość dofinansowania zależy przede wszystkim od programu, z którego dana firma chce skorzystać. Istotne może być jednak również położenie (niektóre regiony są bardziej uprzywilejowane). Ponadto niekiedy wysokość wsparcia często zależy od tego, dla kogo mają być przeznaczone środki. Często większą dotację można uzyskać np. na szkolenie przedstawicieli konkretnych zawodów, osób z niższym wykształceniem lub pracowników 50+. Środki można przeznaczyć na:

  • szkolenia stacjonarne i wyjazdowe (otwarte i zamknięte),
  • szkolenia e-learningowe,
  • kursy zawodowe,
  • studia podyplomowe,doradztwo, mentoring, coaching.

Wykluczone z dofinansowania są jednak obowiązkowe szkolenia i kursy dla pracowników (np. BHP). Szkolenia dofinansowane często są refundowane w ok. 50 – 80 procentach, ale niekiedy można też uzyskać zwrot całości kosztów.

Szkolenia dofinansowane – jak pozyskać środki?

Obecnie środki na dofinansowanie szkoleń i innych działań rozwojowych można pozyskać z:

  • Europejskiego Funduszu Szkoleniowego (EFS),
  • Akademii Menadżera MŚP,
  • Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) stanowiącego część Funduszu Pracy.

Informacji na ten temat lamerzy szukać w internecie, w portalach szkoleniowych dostarczających informacje o zbliżających się szkoleniach i kursach, takich jak Eventis.pl/szkolenia oraz w urzędach pracy lub w instytucjach powołanych do tego celu, czyli u tzw. Operatorów. Bazy szkoleń mogą stanowić spore ułatwienie, gdy szukamy szkoleń na przykład w Radomiu bądź specjalistycznych szkoleń, których poszukiwanie wymaga zaangażowania znacznej ilości czasu. Polska Agencja Przedsiębiorczości udostępnia np. Bazę Usług Rozwojowych, która pozwala sprawdzić, jakie szkolenia dofinansowane odbywają się w kraju oraz złożyć wniosek o dotację.

Tags