Sponsorowany
Sponsorowany

Tag: obchody

W Radomiu, podobnie jak w całym kraju, odbyły się obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej – największego polskiego zwycięstwa militarnego w XX wieku, które było najważniejszym etapem trwającej od jesieni 1918 roku wojny polsko-bolszewickiej.

W przypadającą dzisiaj 44. rocznicę Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 odbyły się skromne – z powodu epidemii koronawirusa – uroczystości. Niezmienne jednak co roku przyświeca im hasło „Zaczęło się w Radomiu”.

Z wiadomych powodów nie będzie w tym roku dużych obchodów 44. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76. Ale pamięć o tamtych dniach wróci za sprawą skromniejszych wydarzeń.

W najbliższy weekend uczcimy pamięć Teresy Grodzińskiej, pierwszej kobiety odznaczonej Virtuti Militari, radomianki, sanitariuszki podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Okazją jest przypadająca w tym roku 120. rocznica jej urodzin.

W poniedziałek, 11 listopada, odbędą się oficjalne uroczystości z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości. Radom był pierwszym miastem Królestwa Polskiego, które w 1918 roku wywalczyło wolność.

Kilka tysięcy radomian uczestniczyło w widowisku muzycznym „Radomski Czerwiec Wolności”, które w ramach obchodów 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego odbyło się na placu Jagiellońskim. Zagrały legendy polskiej muzyki: Oddział Zamknięty, Myslowitz i Lady Pank.

Od dziś w Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącym się w budynku dworca PKP można kupić okolicznościowe koszulki przygotowane z okazji 43. Rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76.

Półmaraton Radomskiego Czerwca 76 rozpocznie obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego. Uczestnicy biegu będą mieli do pokonania ponad 21-kilometrową trasę. Tradycyjnie wiedzie ona rzez miejsca, które są związane z wydarzeniami sprzed 43 lat. Zawodnicy przebiegną więc np. obok dawnych Zakładów Metalowych „Łucznik” czy gmachu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, czyli dawnej siedziby PZPR.

Stowarzyszenie Radomianie dla Demokracji zaprasza na obywatelskie obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce.

Zbliżają się obchody 43. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. Z tej okazji miasto wspólnie z partnerami przygotowało wiele atrakcji. – Uważam, że protest z 1976 roku jest jednym z najważniejszych wydarzeń w polskiej historii. Wydarzenie, które rozpoczęło polską i europejską drogę do wolności. Dokładnie od 40. rocznicy w sposób szczególny przypominamy naszą historię i podkreślamy, że zaczęło się w Radomiu – mówił prezydent Radosław Witkowski przedstawiając program rocznicowych wydarzeń.

Reklama