Tegoroczny festiwal filozofii „Okna” prologiem do Free(Ra)dom Festiwal

10 czerwca 2022

„Okna” – Radomski Festiwal Filozofii im. prof. Leszka Kołakowskiego – otworzą się w tym roku po raz czternasty. Hasło przewodnie nawiązuje do „Miniwykładów o maksi sprawach”, trzyczęściowej serii esejów filozoficznych profesora. Wydarzenia zaplanowano na ten weekend w Resursie.

 

O związkach prof. Kołakowskiego z Radomiem przypomina jego "stolik" na pl. Konstytucji (fot. archiwum)

 

W "Miniwykładach" filozof poruszał - w przystępnej formie i nierzadko z dużą dozą poczucia humoru – ważne i zwykle ponadczasowe problemy. Wśród tematów, którymi się zajął, znalazły się choćby władza, równość, tolerancja, młodość i wolność. Ta ostatnia wartość wiąże się także z ideą Free(Ra)dom Festiwal – wydarzenia organizowanego przez urząd miejski i radomskie instytucje kultury. Nawiązuje ono do Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ‘76 oraz szeroko pojętej wolności. XIV Radomski Festiwal Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego stał się w tym roku prologiem drugiej edycji Free(Ra)dom Festiwal.

Pierwsza edycja „Okien” odbyła się w 2009 r., jeszcze za życia Leszka Kołakowskiego, jednego z najwybitniejszych filozofów drugiej połowy XX w. Festiwal został zainicjowany, aby propagować filozofię w Radomiu, w którym profesor się urodził i do którego czuł zawsze wielki sentyment, oraz aby upamiętnić jego osobę. Każdego roku na program „Okien” składają się wykłady, dyskusje, filmy, spektakle, czy wystawy o tematyce filozoficznej. Wręczana jest także Nagroda im. Prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia dla zwycięzcy Olimpiady Filozoficznej.

 

XIV Radomski Festiwal Filozofii „Okna” im. prof. Leszka Kołakowskiego - program

10-12 czerwca

„O maxisprawach: wolność i okolice”

10 czerwca - godz. 12 - wręczenie nagród im. prof. Leszka Kołakowskiego oraz Miasta Radomia laureatom XXXIV Olimpiady Filozoficznej.

- Warto być… niekonsekwentnym? – debata wokół „Pochwały niekonsekwencji” Leszka Kołakowskiego z udziałem dr Andrzeja F. Ziółkowskiego (Uniwersytet Warszawski, Polskie Towarzystwo Filozoficzne) oraz Laureatów Olimpiady.

- „Panie profesorze, czym jest wolność? – rozmowa z Leszkiem Kołakowskim” – spektakl przygotowany przez Grupę Teatralną z II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu, reż. Anna Bednarczyk i Anna Szczerbińska.

godz. 18 - „Małecki szczeka” Sebastiana Równego – premiera spektaklu Teatru Resursa.

Tekst „Małecki szczeka” powstał na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022 specjalnie na potrzeby Teatru Resursa. Jest na poły publicystyczną, na poły metaforyczną próbą zdiagnozowania granic wolności jednostki na tle wydarzeń i zmian społeczno-politycznych, zachodzących w Polsce i na świecie w ostatnim czasie. Reżyseria – Robert Stępniewski.

Sebastian Równy (ur. w 1974 r. w Krakowie) – przez większość życia mieszka w Radomiu, ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako dziennikarz, redaktor, copywriter, nauczyciel, ostatnio – urzędnik zajmujący się radomską kulturą. Autor kilkuset felietonów i kilkudziesięciu opowiadań, które ukazywały się głównie w radomskich mediach („Miesięcznik Prowincjonalny”, „7 Dni”, „Słowo Ludu”, „Passa Radomska”, „Modelina”, cozadzien.pl). Jedno z nich – „Boguś” – zdobyło Grand Prix VI edycji Konkursu Literackiego Uniwersytetu Gdańskiego na Prozę. Napisał też kilka utworów na scenę (m. in. „Noc żywych trupów”, „Diabły”, „Tego nie ma w tekście!”, „Straszna Marysia”). Większość z nich była nagradzana na ogólnopolskich konkursach dramaturgicznych, wszystkie były wystawiane przez teatry amatorskie w Polsce i nie tylko.

12 czerwca

godz. 11 - „O Pięknej i Bestii” – spektakl Objazdowego Teatru Vaška z Torunia.

„Pamiętaj, kochasz nie tylko dla zalet, ale pomimo wad” – właśnie takie jest motto spektaklu Teatru Vaška. Fabuła bajki „Piękna i Bestia” znana jest prawie wszystkim, zresztą utwór ten należy do kanonu tekstów dramatycznych adresowanych do dzieci. Kupiec jedzie po zamówiony towar, pozostawiając w domu dwie córki. Jedna z nich zażyczyła sobie, aby ojciec kupił jej błękitne róże. I to właśnie one przyczyniły się do tragedii Kupca, który zerwał jedną z róż z klombu w ogrodzie Bestii. Za ten czyn miał oddać swoje życie lub przyprowadzić do zamku jedną ze swoich córek, a ta miała mieszkać z potworem przez rok i dwie niedziele. Wolę Bestii wypełniła najmłodsza córka Kupca – Rózia, twierdząc że ojciec nie może zapłacić życiem za jej zachcianki. Jaki los spotkał Rózię u Bestii, dowiecie się oglądając spektakl.

„O Pięknej i Bestii” to opowieść o miłości, która staje się istotą życia, o miłości, która nie zna granic i przeszkód, to także historia o dokonywaniu wyborów, o tęsknocie i poświęceniu. W spektaklu grają klasyczne lalki – marionetki sycylijskie, ale reżyser Wiesław Kusa wplótł również działania aktorów lalkarzy w żywym planie, którzy mają zasłonięte twarze maskami teatralnymi na wzór Bestii. Scenografię i lalki zaprojektował i wykonał czeski scenograf z Ostrawy Josef Homolka. Spektakl nie tylko zaciekawia, wzrusza, i poucza, ale też bawi, a stylowa muzyka – autorstwa Artura Forkasiewicza – dodaje swoisty nastrój pełen poezji i wzruszających wyznań. Mimo że spektakl adresowany jest do dzieci nieco starszych, twórcy zadbali o to, by najmłodsi widzowie mogli również ze zrozumieniem obejrzeć piękną bajkę.

Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki. Można je odbierać w kasie Resursy Obywatelskiej od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.

 

Tags