„Testament” legendarnego kapłana. Ksiądz Boniecki spotka się z czytelnikami w Kamienicy Deskurów
Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w sobotę, 15 lutego o godz. 16 do Kamienicy Deskurów (Rynek 15) na spotkanie autorskie z z ks. Adamem Bonieckim, legendą polskiego dziennikarstwa, wybitnym komentatorem społecznym, autorem wielu książek, w tym „Testamentu”. Rozmowę poprowadzi Jacek Ślusarczyk, wydawca „Tygodnika Powszechnego”.
„Czas płynie, jestem coraz bliżej śmierci” - brzmi jedno z pierwszych zdań "Testamentu", książki niezwykłej. Jej autor, 90-letni ks. Adam Boniecki, żegnając się ze światem jednocześnie zostawia mu ostatnie przesłanie. Pyta, co będzie, jeśli ludzkość nigdy nie dojrzeje do globalnej solidarności. Mówi wprost o sprawach, wokół których zapada zwykle kłopotliwe milczenie: o starości i chorobach, o cierpieniu w samotności i domach opieki, o śmierciach i pogrzebach.
Zarazem jego „Testament” jest lekki i pełen optymizmu. „Wiele opowieści o odchodzeniu z tego świata mówi o doświadczeniu światła, ciepła i wszystkiego, czego doświadcza człowiek - ale nie o kresie wszystkiego” - pisze redaktor senior „Tygodnika Powszechnego” i symbol Kościoła otwartego na dialog ze współczesnością.
„Nie wiem, jak wygląda bytowanie tam, po drugiej stronie, i tego mi (o dziwo) nazbyt nie brakuje. Wystarczy pewność, że jest” - dodaje. „Bądźmy wdzięczni. Dziękujmy. Warto sobie uświadomić, że jest za co” - namawia. Z każdego akapitu tego testamentu, podobnie jak z każdego z towarzyszących tekstom zdjęć Grażyny Makary, bije nadzieja".
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapisy nie obowiązują.
Ks. Adam Boniecki - Redaktor senior „Tygodnika Powszechnego”. Urodził się 25 lipca 1934 r. w Warszawie. W latach 1999-2011 był redaktorem naczelnym pisma, z którym związany jest od 1964 r.
W czasach PRL był wychowawcą niepokornej młodzieży, m.in. w krakowskim duszpasterstwie św. Anny, i współpracownikiem opozycji demokratycznej, zwłaszcza Komitetu Obrony Robotników.
W latach 70. podróżował po Europie, gdzie opisywał posoborową przemianę w Kościele (jako pierwszy dziennikarz zza żelaznej kurtyny odwiedził Taizé).
Po wyborze papieża Polaka przygotował monumentalne „Kalendarium życia Karola Wojtyły”, później zaś przeniósł się do Watykanu, gdzie na polecenie Jana Pawła II stworzył polską edycję „L’Osservatore Romano”. Papieżowi towarzyszył w pielgrzymkach jako dziennikarz, był także jego emisariuszem do ogarniętej stanem wojennym Polski.
Jest członkiem Zgromadzenia Księży Marianów, w latach 1993-1999 był przełożonym generalnym tego zakonu. Kiedy po powrocie do Polski – i do redakcji „TP” – stał się jednym z najważniejszych komentatorów rzeczywistości III RP (zwłaszcza tam, gdzie dochodziło do napięć związanych z obecnością Kościoła w życiu publicznym), nowe władze Zgromadzenia nałożyły nań zakaz wystąpień medialnych poza „Tygodnikiem”.
Autor wielu książek, począwszy od „Rozmów niedokończonych” z 1974 r. po „Testament” z 2024 r., laureat wielu nagród, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i komandorią Narodowego Orderu Zasługi Republiki Francuskiej.