U sióstr benedyktynek, w Kamienicy Deskurów i katakumbach. Anima Urbis w podziemiach Radomia.
W tym roku poszukując Anima Urbis, czyli Ducha Miasta wybierzemy się do podziemi Radomia. Nocny spacer, który zaplanowano na sobotę, 31 maja, wpisze się w cykl wędrówek zapoczątkowanych przez Resursę w styczniu. Ich hasłami przewodnimi były kolory i rodzaje materiałów.
W ostatnie soboty poszczególnych miesięcy można było poznawać czerwony, biały, kamienny i drewniany Radom. W maju, nie dość, że spacer odbędzie się po zapadnięciu zmroku, to jeszcze będzie wymagał zejścia… do podziemi. Jak nietrudno się domyślić – kryją one wiele ciekawostek i niesamowitych, choć nieraz mrocznych historii. Odwiedzenie takich miejsc – na ogół nieznanych i niedostępnych – może wywołać dreszczyk emocji. Tym bardziej, że po dotarciu do nich uczestnikom spaceru towarzyszyć będzie nieodzowny głos ducha miasta. Resursa zaprasza wszystkich o stalowych nerwach, głodnych licznych wrażeń.
U sióstr benedyktynek
Początek wydarzenia o godz. 20 na dziedzińcu Kurii Diecezji Radomskiej (wejście bramą od strony ul. Tybla). Na miejscu będzie można odwiedzić krużganki dawnego klasztoru sióstr benedyktynek oraz wejść na wirydarz klasztorny. Następnie uczestnicy spaceru będą mieli wyjątkową okazję udać się do dawnych więziennych piwnic mieszczących się pod kościołem św. Trójcy. Zwiedzaniu towarzyszyć będą fragmenty filmu Resursy „Zacheusz” oraz urywki wspomnień Zacheusza Pawlaka, spisane w jego książce „Przeżyłem”, która właśnie doczekała się wznowienia staraniem Państwowego Muzeum na Majdanku.
200-lat Kamienicy Deskurów
Drugim przystankiem podczas nocnej wędrówki będzie Kamienica Deskurów, która w tym roku świętuje 200-lecie istnienia. Z tej okazji nie zabraknie jubileuszowego tortu. Pod tym kompleksem zachowała się oryginalna piwnica, w której Resursa, wspólnie z kilkoma partnerami, zapoczątkowała lapidarium detalu architektonicznego. W kilku dalszych niszach tych podziemi przygotowane będą specjalne atrakcje. Inspiracją dla nich stał się pewien tajemniczy duch krążący po magazynach Muzeum Historii Najnowszej Radomia, które prowadzi Resursa… Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli wystawy czasowej „Miasto. W labiryncie wyobraźni”, przygotowana została również specjalna oferta jej zwiedzenia w promocyjnej cenie i z przewodnikiem.
W katakumbach
Trzeci obiekt, który będzie można odwiedzić tej nocy, to jeden z nielicznych ocalałych budynków dawnych Zakładów Garbarskich i Fabryki Pasów Franciszka Wickenhagena na Starym Mieście. Uczestnicy wędrówki udadzą się do unikatowej, robiącej wyjątkowe wrażenie piwnicy, bardziej znanej pod nazwą „Katakumby”. Tam, na własnej skórze doświadczą tego, jak wyjątkowa „energia” nagromadziła się w tym miejscu przez ponad wiek jego istnienia.
Finał nocnego poszukiwania duszy miasta to jedyny w swoim rodzaju pokaz ogniowy na placu Stare Miasto przygotowany przez łódzką grupę Stage Horizon. Czy uda się dzięki niemu ogrzać i obłaskawić wszystkie odwiedzone tej nocy duchy? Resursa zaprasza wszystkich, którzy chcą się o tym przekonać.