Ulga dla opiekunów osób wymagających stałej opieki. W Radomiu powstały mieszkania dla niepełnosprawnych

18 stycznia 2023

Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mają prawo do odpoczynku, choć możliwości, aby je zrealizować bardzo niewiele. Wsparciem ma być tzw. polityka wytchnieniowa pozwalająca na odciążenie przepracowanych i zmęczonych rodziców. W Radomiu ich dorosłe dzieci mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych mieszkań.

 

fot. Anna Wróblewska/UM Radom

 

W Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy przy ul. Wyścigowej oddano do użytku pięć jednoosobowych mieszkań, w których czasowo będą mogły przebywać osoby wymagające nieustannej opieki.  - Polityka wytchnieniowa to bardzo ważny element polityki społecznej w naszym mieście. Chcemy wspierać rodziny, które na co dzień, praktycznie 24 godziny na dobę, opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Potrzeby w tym zakresie są duże i bardzo się cieszę, że w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy możemy zaprezentować kolejną odsłonę dobrze realizowanej polityki wytchnieniowej - podkreśla prezydent Radosław Witkowski.

W mieszkaniach, które powstały w placówce przy ul. Wyścigowej osoby niepełnosprawne będą mogły przebywać bezpłatnie przez 14 dni. – Program jest skierowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zapewniając opiekę całodobową realizujemy wszystkie ich potrzeby. Oferujemy m.in. opiekę pielęgniarską, wyżywienie dostosowane do potrzeb zdrowotnych, czy pomoc w czynnościach dnia codziennego – wymienia dyrektor DPS Renata Pogodzińska.

Politykę wytchnieniową w Radomiu realizuje także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który zapewnia opiekę dzienną w domu osoby niepełnosprawnej. Ważne są też działania organizacji pozarządowych. W zeszłym roku stowarzyszenie „Do Celu”, korzystając ze wsparcia miasta i środków z Funduszu Solidarnościowego zapewniło całodobową opiekę w bursie szkolnej przy ul. Kościuszki dla 34 osób. Wkrótce miasto planuje ogłosić konkurs na realizację podobnych działań także w tym roku.

W realizacji programu opieki wytchnieniowej miasto korzysta z dofinansowania z zewnątrz. Na ten rok Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało 540 tys. zł.

Źródło: UM Radom

Tags