Około 300 eksponatów znajduje się w Izbie Pamięci Bolesława Leśmiana, którą otwarto w Iłży. Izba ma charakter typowego pomieszczenia, w którym prawdopodobnie mieszkał i tworzył poeta związany emocjonalnie z miastem.

- Izba jest wypełniona pamiątkami po Bolesławie Leśmianie. Znajdują się tu rzeczy codziennego użytku, jak również wszystkie dostępne w Polsce czasopisma, w których były informacje dotyczące twórczości artysty, zdobywanych przez niego nagród i wyróżnień czy awansu jako członka Akademii Literatury. To dokumentacja życia i twórczości w dostępnych materiałach z lat międzywojennych, czyli okresu 1920 - 1936 - mówi Krzysztof Kozera, dyrektor Domu Kultury w Iłży. Podkreśla, że eksponaty mają zarówno wartość artystyczną, jak i historyczną. - Zgromadziliśmy dużą ilość przeróżnych zdjęć, jest też legitymacja rejenta Suderlanda, bo z tej rodziny wywodził się Leśmian, zaświadczenia o tym, że niektórzy z członków rodziny walczyli w Powstaniu Styczniowym czy zginęli podczas kampanii wrześniowej - wylicza dyrektor. Jego zdaniem wszystkie pamiątki to skarb dotyczący historii Iłży oraz rodziny Brzechwów, Sunderlandów i Leśmianów. - Jeszcze nie wszystkie eksponaty do nas dotarły. Nabyliśmy wiele dokumentów z Archiwów Państwowych z Zamościa czy Krakowa – mówi Krzysztof Kozera.
Wyposażenie pomieszczenia, jego wystrój było konsultowane ze znawcami epoki. meble i wyposażenie to autentyki. Wśród eksponatów znalazły się też dary przekazane przez Krystynę Brzechwę, córkę poety Jana Brzechwy, stryjecznego brata Leśmiana. Uroczyste podpisanie aktów darowizny przez Krystynę Brzechwę odbyło się w piątek podczas specjalnej sesji rady miejskiej
Obiekt będzie czynny codziennie, w sezonie letnim do godz. 18, w zimowym do godz. 16.
kat
Fot. UMiG w Iłży