
Z zasobów NFZ korzystać będą m.in. m.in. Komisja Nadzoru Finansowego, Służba Ochrony Państwa, policja, w tym CBŚP, kontrwywiad wojskowy, prokuratura, sądy, Straż Graniczna, Agencja Wywiadu, Żandarmeria Wojskowa, urzędy skarbowe czy urzędy celno- skarbowe.
- Centrum Usług Wspólnych to taki pomysł organizacyjny, żeby zadania które są wykonywane w skali całego kraju przenieść w jedno miejsce i w jednej lokalizacji zebrać całość wykonywania tego zadania - tłumaczy prezes NFZ Adam Niedzielski. Jak zaznacza, w tej chwili oddziały wojewódzkie NFZ udzielają informacji organom śledczym, różnego rodzaju służbom i każdorazowo takie zapytania są rozsyłane po całym kraju. - teraz jednym partnerem dla wszystkich służb będzie Centrum Usług Wspólnych zlokalizowane w Radomiu - tłumaczy prezes Niedzielski.
CUW będzie udzielać przede wszystkim informacji o danych osobowych (w ramach uprawnień ustawowych), o adresach, o udzielonych świadczeniach medycznych, o przypisaniu poszczególnych osób do lekarzy pierwszego kontaktu. Później te dane są weryfikowane przez służby np. w przypadku ubiegania się przez kogoś o dostęp do informacji niejawnych, czy też ze śledztw.
Lokalizacja CUW w Radomiu to nie przypadek: wpisuje się w politykę deglomeracyjną rządu, ale nie tylko. - Szukaliśmy przede wszystkim dostępu do dobrej kadry. Idea Centrum była dotąd realizowana tylko w największych aglomeracjach. Parlamentarzyści z regionu radomskiego wskazywali nam na atuty Radomia: doskonałe połączenie komunikacyjne z Warszawą, świetną infrastrukturę i doskonałą kadrę - mówi minister Cieszyński. Zapowiada, ze podobne centra powstaną także wkrótce w Płocku i Chełmie. - Ale największe jeśli chodzi o potencjał będzie w Radomiu - zapewnia.
W CPU w Radomiu na początek znajdzie pracę 15 osób. - Ogłosiliśmy nabór, wpłynęło 48 ofert. Przesłuchanie kandydatów przeprowadzimy prawdopodobnie 10 października - mówi dyrektor radomskiej Delegatury NFZ Mariusz Cieślik.
Niewykluczone, że z czasem liczba zatrudnionych w CUW NFZ wzrośnie do 40.
bdb