Reklama

„W parku i w pałacu / У парку і y палаці”. Muzeum we Wsoli organizuje warsztaty integracyjne

4 czerwca 2022

Wciąż można się zgłaszać do udziału w polsko-ukraińskich warsztatach organizowanych w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Od początku maja uczestniczyło w nich ponad 250 dzieci. To grupy z Radomia, Pionek, Bierwiec, Jedlińska i Jedlni Letnisko. Zajęcia plastyczne, literackie i plenerowe są  bezpłatne.

 

fot. Materiały prasowe/MWG Wsola

 

Warsztaty we Wsoli organizowane są w cyklu „W parku i w pałacu / У парку і y палаці” i prowadzone są w języku polskim oraz ukraińskim. We wnętrzach muzeum odbywają się zajęcia plastyczne i literackie, w plenerze realizowane są zabawy rekreacyjne oraz gra terenowa związana z Witoldem Gombrowiczem. Dzieci mają zapewniony także posiłek. Jeśli pozwala pogoda, muzeum przygotowuje dla maluchów ognisko. 

Czy forma się sprawdzi?

- Pierwsze warsztaty zorganizowaliśmy jeszcze 4 kwietnia. Wtedy chcieliśmy się zorientować, czy ta forma się sprawdzi, czy dzieci będą zadowolone, ale przede wszystkim, czy będzie zainteresowanie. Okazało się, że na wszystkie trzy pytania odpowiedź brzmiała „tak” - zapewnia Eliza Szwede, pomysłodawczyni i koordynatorka zajęć.

Od maja zatem muzeum organizuje warsztaty cyklicznie. W pracy z dziećmi wspierają placówkę animatorki, Ukrainki, które częściowo prowadzą zajęcia, ale także tłumaczą z języka polskiego na ukraiński lub odwrotnie. Zajęcia realizowane są w oparciu o autorski scenariusz, opracowany przez Elizę Szwede. Zawsze punktem wyjścia jest książka. Czasem staje się ona inspiracją do działań plastycznych, czasem literackich, zależnie od składu grupy i wieku dzieci.

Muzeum oferuje dzieciom z Polski i z Ukrainy różnorodne formy zajęć, wykorzystując nie tylko sale w pałacu, ale także zabytkowy park.

Wszyscy zadowoleni

- Dzieci są zachwycone – opowiada Emilia Wolak, opiekunka jednej z grup. - To dla nich urozmaicenie, coś innego, ciekawego. Są tu po prostu rozanielone – śmieje się opiekunka. - Mogą się wybiegać, wybawić. A jednocześnie realizujemy też lekcję muzealną. Jesteśmy bardzo zadowoleni – podkreśla Emilia Wolak.

Średnio w każdym spotkaniu bierze udział około dwadzieściorga dzieci. Do tej pory odbyło się kilkanaście spotkań. Łącznie Muzeum W. Gombrowicza odwiedziło w maju ponad dwieście pięćdziesiąt dzieci.

- Najczęściej są to grupy mieszane, polsko-ukraińskie, a w soboty są to ostatnio grupy złożone wyłącznie z dzieci ukraińskich. Po prostu staramy się reagować na oczekiwania zgłaszających - wyjaśnia Eliza Szwede.

Na razie Muzeum Witolda Gombrowicza planuje organizować warsztaty do końca czerwca, ale nie wyklucza, że zajęcia będą kontynuowane także w lipcu. Chętne grupy wciąż mogą się zgłaszać.
Zapisy przyjmowane są pod nr telefonu 691 080 008, lub drogą elektroniczną, adres e-mail: warsztaty@muzeumgombrowicza.pl.

kat, bdb

 

 

.

 

 

Tags