W parku Kościuszki stanął fotoplastikon. Są tu stare zdjęcia Radomia

29 grudnia 2021

Są tu m.in. zdjęcia prezentujące dawną architekturę Radomia, ludzi związanych z miastem oraz najważniejsze wydarzenia XX wieku. W parku Kościuszki stanął fotoplastikon. To inicjatywa Łukasza Wykroty i Marcina Dąbrowskiego zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Fotoplastykon ma pięć stanowisk, na których przez specjalne okulary można oglądać wystawy fotografii i filmy. Jak zapowiada dyrektor Resursy, która projekt realizowała, Justyna Górska-Streicher, wystawy będą systematycznie wymieniane. Raz w miesiącu ma się pojawiać co najmniej jedna nowa ekspozycja. Resursa czeka jednocześnie na propozycje radomian dotyczące tematyki prezentowanych wystaw.

Dyrektor Resursy przypomniała podczas dzisiejszego "otwarcia" fotoplastikonu jego początki. Datują się one na koniec wieku XIX. W latach 80. XIX wieku zbudowano 250 egzemplarzy takich urządzeń, z których ocalało sześć. Jeden jest w Muzeum Kinematografii w Łodzi i "zagrał" w filmie "Va banque"!- mówiła Justyna Górska-Streicher.

Nowy fotoplastikon jest już drugim takim urządzeniem w Radomiu, pierwszy zainicjowany przez Jerzego Ostrowskiego pojawił się w 1961 roku i ukazywał fotografie przyrodnicze.

Fotoplastikon to konstrukcja wykonana z drewna i stali, odporna na czynniki atmosferyczne. Jest automatycznie wentylowana latem i ogrzewana zimą. Średnica podstawy to 230 cm, wysokość - 260, , a waga - 500 kg. Zdjęcia można oglądać całą dobę, teren jest monitorowany. Realizacja projektu kosztowała 100 tys. zł.

kat

 

Tags