W szpitalu na Józefowie będzie nowy SOR. Budowa i wyposażenie to koszt 100 mln zł

24 listopada 2021

Parterowy budynek z 28 stanowiskami obserwacyjnymi dla pacjentów połączony z głównym gmachem – tak ma wyglądać nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy na Józefowie. Obiekt ma powstać w ciągu dwóch lat i kosztować wraz z wyposażeniem około 100 mln zł, które przekazał samorząd województwa mazowieckiego.

 

Dziś została podpisana umowa na budowę SOR-u

 

Przetarg na budowę SOR-u wygrała firma Strabag. Dziś umowę o wartości około 50 mln zł podpisali Bożenna Pacholczak, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu oraz Sylwia Uchacz i Monika Szczygieł-Gołębiowska, przedstawicielki Srtabagu.

Jeden z najnowocześniejszych

- To kolejny etap, który towarzyszy powstaniu nowego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Bardzo się z tego cieszę, bo jest to ekspresowe tempo działania podjętego w  momencie, kiedy mieliśmy podczas kolejnej fali pandemii sytuację bardzo krytyczną na SOR-ze w tym szpitalu. Wszyscy pamiętamy te dramatyczne obrazki  - mówi wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. Podkreśla, że dzięki staraniom i zarządu MSS, i radnych wojewódzkich, szybko zapewniono w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Mazowieckiego kwotę prawie 100 mln zł na zrealizowanie tej inwestycji, bo "mieszkańcy Radomia i regionu radomskiego potrzebują nowego SOR-u". - Będzie on jednym z najnowocześniejszych w Polsce, to wynika choćby z założeń projektowych i rozwiązań, które zostaną zastosowane - zapewnia marszałek.

Rocznie 100 tys. pacjentów

- My tutaj, w szpitalu najlepiej wiemy, jak ta inwestycja jest potrzebna. Czekają na nią radomianie i mieszkańcy regionu. Będzie to SOR niezwykle nowoczesny zarówno pod względem lokalowym, jak i wyposażenia - zgadza się prezes MSS Bożenna Pacholczak. Przypomina, że obecny SOR w szpitalu na Józefowie funkcjonuje od 1995 roku, najpierw jako izba przyjęć. - My dostosowaliśmy tę izbę do warunków udzielania świadczeń zdrowotnych w tym obiekcie, ale dziś nie spełnia on wszystkich wymogów prawnych dotyczących funkcjonowania SOR-ów - wyjaśnia prezes Pacholczak.

Rocznie SOR w MSS przyjmuje około 100 tys. pacjentów.

Dźwig łóżkowy i nadziemny łącznik

Budynek SOR-u powstanie po zachodniej stronie głównego gmachu za podjazdem dla karetek i zostanie połączony z dawnym oddziałem nadziemnym łącznikiem. Wejście pacjentów odbywać się będzie bezpośrednio z poziomu terenu. Koncepcja budowy przewiduje stworzenie przedsionka dla karetek pogotowia. Komunikację pacjentów leżących pomiędzy SOR i resztą oddziałów szpitalnych, zapewni najpierw dźwig łóżkowy, a następnie znajdujący się na poziomie pierwszego piętra nadziemny łącznik.

Bożena Dobrzyńska

 

 

 

 

 

Tags