Weekend w Fosie Pełnej Kultury. W kręgu Słowian

9 lipca 2021

MOK „Amfiteatr” wraca z Fosą Pełną Kultury. Najbliższy weekend zostanie poświęcony kulturze, obrzędom i obyczajom Słowian. Wydarzenia zaplanowano na sobotę, 10 i niedzielę, 11 lipca. Wstęp wolny.

 

Prusinowski Kompania (fot. Materiały prasowe/MOK "Amfiteatr"

 

- Przyjrzymy się z bliska legendom, baśniom, symbolom, zwyczajom i wierzeniom. Sobota będzie stała pod znakiem warsztatów kulinarnych. Poznamy sztukę pieczenia chleba i tworzenia zakwasów. Po zakończeniu każdy uczestnik otrzyma własny i w pełni wypieczony wyrób! Podczas spotkania z ekspertem dr. Maciejem Trzecieckim będziemy dopytywali o fakty i mity wierzeń Słowian. Dopełnieniem dla części warsztatowej weekendy będą warsztaty słowiańskiej jogi – ładunicy. Będziemy wić wianki oraz uczyć się klasycznego tańca - oberka - zapowiada Patryk Wikaliński z MOK "Amfiteatr".

Wieczorem na uczestników czeka muzyczna inauguracja Fosy Pełnej Kultury: baśnie, mity, legendy. O 20.30 zaplanowano koncert zespołu Janusz Prusinowski Kompania, który zainspiruje słowiańską muzyką ludową. Na koniec – do późnych godzin wieczornych – słowiańska potańcówka z muzyką na żywo.

Drugi dzień weekendu przeznaczony jest na wydarzenia familijne. - Zapraszamy całymi rodzinami do grodu słowiańskiego, w którym odbywać się będą warsztaty przybliżające życie dawnych Słowian: garncarskie, odlewnicze, kaletnicze, zielarskie, kulinarne, tkackie oraz malowania tarcz - wymienia Wikaliński.

Na piasku i leżakach będzie można posłuchać muzycznego spektaklu Kai i Janusza Prusinowskich. Przewidziano także tradycyjne formy tworzenia słowiańskich lalek motanek. Grupa Radomskich Opowiadaczy przybliży słowiański świat baśni i legend. Nie zabraknie również zdobienia koszulek, toreb i plecaków przy pomocy słowiańskich motywów.

Wstęp wolny.

 

Tags