Weekend w skansenie. W sobotę koncert Mazowsza, a w niedzielę sobótkowe szukanie kwiatu paproci

21 czerwca 2024

Dwa ciekawe wydarzenia odbędą się w weekend w Muzeum Wsi Radomskiej. W sobotę, 22 czerwca zaplanowano występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze w ramach cyklu Kalejdoskop Barw Polski i z okazji 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego, a w niedzielę 23 czerwca na widowisko „Sobótki”.

 

W sobotę wystąpi zespół Mazowsze (fot. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

Koncert odbędzie się o godz. 17 na polanie przed wiatrakiem z Wierzbicy, gdzie rozstawiona zostanie scena.

- Zapraszam na koncert w imieniu własnym, ale także Zarządu Województwa Mazowieckiego oraz dyrektora zespołu Mazowsze pana Jacka Bonieckiego - zachęca dyrektor skansenu Ilona Jaroszek.

Wstęp wolny.

Sobótki, czyli Noc Kupały

Festyn z okazji sobótek potrwa w godz. 16 – 21 i będzie okazją do przybliżenia tradycji i obrzędów związanych z Nocą Kupały, zwaną też "Kupalnocką", "Sobótką". To jedna z najdawniejszych uroczystości obchodzonych w czasie przesilenia letniego na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie.

Głównym punktem programu będzie widowisko słowno-muzyczne, ale też taneczne połączone z pokazem obrzędu sobótkowego w wykonaniu Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Wolanianki”. Reżyserem przedstawienia, które rozpocznie się o godz. 19.30 na scenie amfiteatru jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz.

Teatr Nie Teraz powstał w Tarnowie jesienią 1980 r. jako „Grupa Nie Teraz”, aby kilka miesięcy później przyjąć już miano – TEATR NIE TERAZ (TNT). Od roku 1997 działa jako stowarzyszenie; początkowo pod nazwą Stowarzyszenie Teatr Nie Teraz, a  obecnie Stowarzyszenie Nie Teraz (SNT). 

TNT jest autorem kilkudziesięciu premier scenicznych, w tym spektakli muzycznych (z własnymi balladami i songami), spektakli ulicznych i działań o charakterze „work in progress” oraz jednego spektaklu – projektu zrealizowanego w latach 1980-tych we współpracy z innymi zespołami teatralnymi.

Pieśni śpiewane gwarą

Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Wolanianki” - istnieje od 2009 r. Jego założycielką jest Barbara Waśkiewicz. „Wolanianki” obecnie liczą ponad 40 członków, są to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat z terenu gminy Wolanów i nie tylko.

„Wolanianki” w swym repertuarze zespół oprócz melodii regionalnych, ludowych i patriotycznych mają utwory własne. Biorą udział w licznych regionalnych imprezach, festiwalach i festynach. Zespół odnosi sukcesy w kraju i za granicą, jest zdobywcą wielu nagród. Zespół otrzymał także  Medal Pamiątkowy Pro Masovia za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Zespół świętuje 15-lecie istnienia i to widowisko i występ zespołu w muzeum jest początkiem świętowania jubileuszu, który przypada na wrzesień.

Podczas widowiska usłyszymy dawne, ludowe pieśni śpiewane gwarą, znane i kultywowane w regionie radomskim. Pojawią się też barwne stroje. W przedstawieniu wezmą udział nie tylko dzieci i młodzież, ale także ich rodzice. Kolorowy spektakl pokazuje zwyczaje związane z nocą kupały – pojawi się ogień i jego znaczenie, wicie wianków, ale też nie zabraknie emocji i uczyć, jak miłość, zazdrość.

Zwieńczeniem spektaklu będzie przejście w barwnym korowodzie przy wtórze muzyki i śpiewu nad rzekę, gdzie przy zapalonym ognisku sobótkowym odbędzie się rzucanie wianków na wodę.

W czasie imprezy zaplanowano liczne atrakcje, m.in. warsztaty wicia wianków, warsztaty zielarskie, plener malarski, czy szukanie kwiatu paproci.

Jak zawsze podczas Sobótek pojawią się twórcy ludowi oraz koła gospodyń wiejskich z tradycyjną kuchnią.

Impreza biletowana: bilet normalny 20 zł, ulgowy 12 zł.

 

 

Tags