Reklama

Więcej „covidowych” łóżek w regionie radomskim. Tymczasowy szpital w centrum rehabilitacji?

4 listopada 2020

W regionie radomskim zostanie utworzonych więcej łóżek tzw. covidowych. Powstaną one w Nowym Mieście nad Pilicą i Iłży. Szpital tymczasowy ma być organizowany w Radomiu. Decyzji o jego lokalizacji jeszcze nie ma, choć najprawdopodobniej będzie się mieścić w nowym obiekcie dla rehabilitacji przy ul. Narutowicza.

 

Centrum rehabilitacji jest na ukończeniu

 

Liczba zakażeń koronawirusem w samym Radomiu i ośmiu okolicznych powiatach w ostatnich dniach jest wysoka. Wczoraj służby sanitarne odnotowały 257 zakażeń, zmarło pięć osób. Niemal wszystkie łóżka "covidowe" w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, gdzie ostatnio zwiększono ich liczbę z 200 do 230 są stale zajęte. Podobnie dzieje się w przemianowanym na zakaźny szpitalu w Przysusze, gdzie jest 45 miejsc.

Szpital tymczasowy w nowym budynku centrum rehabilitacji?

W Radomiu tworzeniem szpitala tymczasowego na polecenie premiera zajmuje się Totalizator Sportowy. Miasto jako najlepszą lokalizację dla niego wskazało powstające centrum rehabilitacji przy ul. Narutowicza, którego budowa jest na ukończeniu. - Termin oddania do użytku to 30 listopada, zatem uznaliśmy, że ze względu na bliskość RSS będzie to najlepsze miejsce. Łatwiej będzie też zapewnić kadrę - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Podkreśla, że na przeszkodzie nie powinny stanąć formalne przeszkody związane z dopuszczeniem budynku do użytkowania. - Te sprawy reguluje ustawa  "covidowa" - dodaje wiceprezydent.

Wyposażeniem placówki zajmuje się Totalizator korzystając z zasobów Agencji Rezerw Materiałowych. Radomski szpital Specjalistyczny ma być placówka patronacką dla tymczasowego.

Ostateczna decyzja, gdzie zostanie ulokowany szpital tymczasowy ma zapaść w najbliższy piątek.

Izolowani i leczeni

Wojewoda mazowiecki zdecydował, że od jutra 5 listopada szpitale w Iłży i Nowym Mieście nad Pilicą będą przekształcane w placówki, gdzie będą izolowani oraz leczeni chorzy na COVID-19. W Iłży powstanie blisko 100 miejsc, a w Nowym Mieście 71.

Decyzja wojewody mazowieckiego oznacza, że wszystkie oddziały szpitala w Iłży, oprócz Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, muszą być przygotowane na przyjęcie chorych na koronawirusa oraz zapewnienie im opieki medycznej. Szpital otrzyma na ten cel dodatkowe pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, a personel medyczny pracujący z chorymi również 100 proc. dodatku do pensji.

Według Marzeny Barwickiej, dyrektor szpitala w Iłży, placówka jest przygotowana na przyjmowanie chorych na koronawirusa. Najpierw będą oni rozlokowywani na internie, a ciężej chorzy trafią na oddział anestezjologii i intensywnej terapii. W razie napływu zakażonych, będą oni kierowani na kolejne oddziały. Oprócz tego szpital zapewni również miejsca izolacji dla osób, które mają objawy choroby COVID-19, ale nie zostały jeszcze przetestowane lub czekają na wyniki. Obecnie w szpitalu przebywa już pięciu pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Jak dodaje dyrektor Barwicka, na oddziałach pozostały nieliczne niezakażone osoby, ale z reguły stan ich zdrowia pozwala już na wypisanie ze szpitala i kontynuację leczenia w warunkach domowych. Pojedynczy pacjenci będą przenoszeni, najprawdopodobniej do szpitala na radomskim Józefowie. Podobny schemat postępowania będzie stosowany również na oddziale ginekologii i położnictwa, gdzie w ostatniej dobie przyjęto jedną ciężarną, a w sumie przebywa tam pięć pań. Większość może zostać niebawem wypisana do domów.

Marzena Barwicka podkreśla, że mimo braków kadrowych związanych m.in. z kwarantannami czy zwolnieniami lekarskimi, w pracy jest wystarczająca liczba personelu, aby można było zabezpieczyć działalność oddziałów.

- Szpital nadal będzie przyjmował chorych w nagłych przypadkach. Np. ciężarna, która nie zdąży dojechać do innej placówki, będzie mogła urodzić w Iłży. W ciężkich, nagłych przypadkach niezbędna pomoc ma być również udzielana - zapewnia dyrektor Barwicka. Nie będą natomiast przyjmowane osoby, które są np. przeziębione i chcą, aby przepisać im leki, ponieważ mogą one zgłosić się do punktów świadczących nocną i świąteczną opiekę lekarską.

Nie zmienia się nic w funkcjonowaniu przyszpitalnych poradni specjalistycznych. Pacjenci mają jednak obowiązek poddania się procedurze triażu i wywiadu medycznego (namiot A i namiot B).

Do przekształcenia w zakaźny przygotowuje się także szpital w Nowym Mieście nad Pilicą. Wyznaczana jest tzw. droga czysta i brudna. Pacjenci, którzy przebywają obecnie w placówce wypisywani są do domów, a ci, którzy wymagają hospitalizacji, przewożeni do szpitala w Grójcu oraz innych lecznic. Na razie - jak wyjaśnia dyrektor placówki, Barbara Gąsiorowska - kadra medyczna do opieki nad chorymi jest zapewniona.

Bożena Dobrzyńska

Tags