• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wieczór poetycki w Łaźni. Andrzej Mędrzycki wydał tomik „Pandemikum”

7 października 2021

Łaźnia zaprasza dzisiaj, 7 października o godz. 18 do siedziby przy ul. Żeromskiego 56 na promocję tomiku wierszy Andrzeja Mędrzyckiego  „Pandemikum”. 60 utworów powstało w szczególnych okolicznościach sytuacji pandemicznej.

 

Andrzej Mędrzycki (fot. Facebook)

 

Te spotykają się na stronicach tomiku ze szczególną wrażliwością autora. Wrażliwością na słowo, jak i wrażliwością na różne treści związane z codziennością życia społecznego. Pragnienia poety próbuje opisać również zwarty wstęp autorstwa Tomasza Tyczyńskiego. Wiersze recytować będą aktorzy Teatru Powszechnego: Danuta Dolecka i Włodzimierz Mancewicz. Oprawa muzyczna wieczoru: Robert Grudzień, Słowo wiążące: Marcin Rusek.

O autorze: Urodzony w 1939 r. w Radomiu. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz studium dziennikarskiego w Warszawie. Od początku lat 60. minionego wieku dziennikarz lokalnych i krajowych mediów, między innymi Życia Radomskiego, Polskiego Radia w Kielcach i Warszawie oraz Telewizji Polskiej. Komentator i sprawozdawca sportowy ceniący sobie szczególnie warsztat radiowy. Relacjonował zarówno Wyścig Pokoju, jak i mecze siatkówki.

Użyczył głosu w serii filmów historycznych o Radomiu. W 1960 r., będąc słuchaczem Studium Nauczycielskiego w Radomiu, zainicjował grupę poetycką „Radom 60”. Kilkadziesiąt lat później, w pewnym okresie liderował Grupie Poetyckiej „Eliksir”.

Andrzej Mędrzycki to również poeta, animator i wielki sympatyk sztuki. Pisał wiersze od najmłodszych lat, a przerwy w tym zajęciu były spowodowane właśnie wykonywaniem obowiązków dziennikarza. Przez ludzi słowa z młodszych pokoleń uznawany za tego, który w sposób szczególny dba o kulturę rodzimego języka i stanowi niedościgniony wzór posługiwania się żywą polszczyzną.

Działacz społeczny na rzecz upamiętniania lokalnej historii i obywateli. Jeden z inicjatorów powstania w Radomiu pomnika 72. Pułku Piechoty. Inicjator społecznego komitetu budowy pomnika mistrza olimpijskiego Kazimierza Paździora.

W czerwcu 2021 roku uhonorowany Medalem Prezydenta Miasta Radomia. Kandydaturę zgłosił radomski oddział Związku Piłsudczyków RP.

Tags