Wieczór w stylu francuskim w Muzeum Gombrowicza we Wsoli. Gościem Maciej Bobula

31 marca 2023

Maciej Bobula, poeta i prozaik, laureat rezydencji literackiej w Vence będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spotkanie zapowiadane jako wieczór w stylu francuskim odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia o godz. 17. Wstęp wolny.

 

Maciej Bobula (fot. Materiały pisarza)

 

Maciej Bobula to – jak sam o sobie mówi - mieszkający pół na pół w Polsce i w Danii autor tekstów wierszem i prozą, nauczyciel, stały bywalec lasów i łąk. Za zbiór opowiadań "Szalejów" (2020 r.) był nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Decyzją jury otrzymał miesięczną rezydencję literacką w Vence.

Vence to średniowieczne miasteczko na południu Francji, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. W wąskich uliczkach, przy których mieszczą się antykwariaty i małe galerie, czasem można było stanąć oko w oko z Chagallem czy Matissem. W kawiarni „La Regence” przy centralnym placu spotykali się turyści i artyści, tam skupiało się życie miasteczka.

- Możemy wyobrazić sobie ciepły wieczór na Lazurowym Wybrzeżu. Kawiarnia, na stołach kawa, ciastka i wino. Podczas spotkania z Maciejem Bobulą spróbujemy trochę tego południowego klimatu odtworzyć - – zapowiada Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza.

Maciej Bobula w Vence prowadził ostatnie prace nad swoją najnowszą książką poetycką "Pustko", która ukazała się pod koniec ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Warstwy.

W "Pustko" znajdziemy „słodkie czereśnie, ale też martwe zwierzęta, przemoc, wspomnienia filmów, których nie da się zapomnieć i nieustannie powracającą śmierć. Pustko zwabia czytelników bajkową stroną. „Wizualną, rysunkami z zeszytów, które, jak wiersze Bobuli, chwytają moment, emocję, afekt”. Język "Pustko" to połączenie tradycji, ludowej melodii i polskości z nowoczesnością, rapem” - czytamy w recenzji wydawniczej.

O poezji i prozie, ale także o pobycie w Vence z Maciejem Bobulą będzie rozmawiała Anna Spólna, literaturoznawczyni, historyczka literatury i krytyczka, profesorka UTH w Radomiu. 

- Może uda nam się porozmawiać także o tym, jak mieszkaniec środkowej Europy odbiera południe Francji i jak z tamtej perspektywy spogląda się na małe i duże polskie sprawy – mówi Anna Spólna.

Chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjeżdża z przystanku Chrobrego/Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godz. 16.20. Powrót po spotkaniu tym samym autobusem. 

Tags