Willa rejenta jak nowa! Zakończył się remont elewacji gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej

4 stycznia 2023

Wprawdzie trudno mówić o nowości jako takiej, bo przecież wiadomo, że budynek, w którym mieści się od kilkunastu lat biblioteka, to obiekt zabytkowy. Ale remont elewacji przysporzył mu wielu atutów: jest estetycznie, w stonowanych kolorach i po prostu pięknie!

 

fot. UM Radom

 

Jak pisze Jerzy Sekulski w Encyklopedii Radomia, gmach, w którym mieści się obecnie Miejska Biblioteka Publiczna został wybudowany w 1892 r. jako willa dla rejenta Włodzimierza Kulczyckiego. Kupił on działkę od Walerii Gieryczowej i wybudował parterową willę w ogrodzie. W 1896 r. rejent sprzedał nieruchomość Bankowi Handlowemu Towarzystwa Akcyjnego z Łodzi, który willę rozbudował i umieścił w niej swój radomski oddział.
 
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości - podaje z kolei Wikipedia - gmachu mieściła się Kasa Chorych, szkoła Polskiej Macierzy Szkolnej oraz redakcja dziennika Ziemia Radomska. W czasie II wojny światowej w willi rejenta mieściła się centrala telefoniczna – wówczas parterową część gmachu nadbudowano o piętro. W 1945 r. budynek znacjonalizowano i przeznaczono na siedzibę Muzeum Miejskiego (później w czasach istnienia województwa radomskiego nosiło ono nazwę Okręgowego.) Z tego okresu pochodzi część magazynowa, dobudowana od strony wschodniej. Od 1992 r. budynek jest siedzibą kolejno Wojewódzkiej (do 1999) i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa i Andrzeja Załuskich. 
 
Obecna instytucja jest kontynuatorką pierwszej biblioteki powszechnej w Radomiu, która została otwarta 16 czerwca 1922 r.w Ratuszu, w ówczesnej siedzibie magistratu, z inicjatywy przewodniczącej Rady Miasta Marii Kelles-Krauz. Kolejne lokalizacje to kamienica przy Żeromskiego 13, a po wojnie róg placu Konstytucji 3 Maja.
 
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu obchodziła w 2022 r. jubileusz 100-lecia.
 
kat, bdb

Tags