• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Wkręć się w sztukę”. Pierwsze spotkanie: Magdalena Abakanowicz i „abakany”

29 października 2021

MIK „Amfiteatr” zaprasza w niedzielę, 31 października o godz. 11 do siedziby przy ul. Daszyńskiego 5 na  spotkanie w ramach nowego cyklu „Wkręć się w sztukę”. Przed uczestnikami poznanie całego kulturalnego alfabetu. Na początek „A”, jak Abakanowicz.

 

 

Nowy pomysł na zajęcia „Artystyczny alfabet" z panem od plastyki to podróż przez świat sztuki i kultury. - Podczas kolejnych spotkań będziemy poznawać światowej sławy artystów i postaramy się wspólnie stworzyć dzieła inspirowane ich twórczością - zapowiada Patryk Wikaliński z Amfiteatru. 

Zaletą programu „Artystyczny Alfabet" jest możliwość pracy z różnymi materiałami, przez co każde kolejne spotkanie będzie nową przygodą. To idealna propozycja dla dzieci, które wymagają dużego zróżnicowania aktywności. Ze spotkania uczestnicy wyniosą wiedzę na temat twórców, ale również wyjątkowe dzieła, które mogą trafić na półkę w domu, lub stać się wyjątkowym prezentem dla kogoś ważnego.

Wspólne przeżywanie i kreowanie nowych dzieł sztuki jest okazją do spędzenia wolnego czasu w atmosferze wspierającej rozwój kreatywności zarówno dziecka jak i rodzica/opiekuna.

Abakany zawdzięczamy Magdalenie Abakanowicz – artystce urodzonej w 1930 roku w Falentach pod Warszawą. Abakanowicz studiowała w latach 1950-1954 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

"Abakan", nazwany tak od jej nazwiska, to rodzaj tkaniny artystycznej będącej monumentalną kompozycją przestrzenną zbliżoną do rzeźby. Tkanina w dziełach artystki posiada urozmaiconą fakturę. Abakanowicz wprowadziła relief, ażur, elementy przestrzenne, a jako tworzywo sizal. Tkaniny te określane są czasem mianem „tkanych rzeźb". Cykl takich kompozycji, tworzonych z różnych rodzajów włókien (m.in. sizalu, końskiego włosia, sznurów rozmaitej grubości) i wysoce ekspresyjnych w charakterze, przyniósł Abakanowicz w roku 1965 główną nagrodę na biennale w São Paulo.

 

Tags