Wsparcie dla organizacji pozarządowych

12 października 2009
Rozmowa z wiceprzewodniczącą Radomskiego Towarzystwa Dobroczynności Aldoną Metlerską. Aldona Metlerska
 

Radomskie Towarzystwo Dobroczynności robi bardzo wiele w zakresie pomocy społecznej, działa na rzecz rodzin wielodzietnych, opiekuje się także osobami chorymi. Ale dziś będziemy rozmawiać mówić o innych działaniach, które podejmuje stowarzyszenie, działaniach wspomagających organizacje pozarządowe.
- Robimy to od 2002 roku. Coraz więcej możemy zaoferować organizacjom z Radomia i regionu radomskiego i co roku rozszerzamy tę naszą ofertę.

W najbliższych miesiącach organizacje pozarządowe bądź osoby, które chciałyby założyć jakąś organizację, fundację albo stowarzyszenie będą mogły liczyć na dosyć wydatną pomoc, czyli porady prawne, które właśnie się u państwa pojawiły.
- Tak. Wspomagamy informacyjnie, szkoleniowo - oczywiście bezpłatnie - organizacje pozarządowe, przedstawicieli organizacji, pracowników, wolontariuszy, ale także osoby, które chcą zainicjować jakieś działania społeczne w swoim środowisku. Wszystkich zachęcamy, pomożemy nawet w szczegółach. Już w tym roku trzy takie grupy do nas się zgłosiły, chcą one założyć nowe organizacje w Radomiu i zmienić coś w swoim otoczeniu. Przygotujemy także dokumentację do założenia stowarzyszenia, pracujemy z prawnikiem w przygotowaniu statutu i warunków do tego, aby otrzymać status organizacji pożytku publicznego. Pomagamy również przygotować formularze do Krajowego Rejestru Sądowego, tak by nowa organizacja iała status formalny i mogła rozpocząć oficjalnie działalność.

  Zbieracie również  informacje dotyczące potrzeb organizacji, więc można powiedzieć, że w jakiś sposób przeprowadzacie badanie tego rynku.
- Wszystkie osoby, które do nas przychodzą, zostawiają tego rodzaju informacje. W Radomiu ten tzw. trzeci sektor jest za mały i za mało aktywny. Dlatego wszystkich, którzy chcą coś zrobić na tym polu prosimy o przekazanie informacji, co interesuje te osoby. Wszystkie nasze działania: te wspomagające i te szkoleniowe, czy informacyjne są bezpłatne. Oferujemy też cały pakiet szkoleń.
 

W czym można się u was przeszkolić?
- Szkolenia dotyczą budowania partnerstwa społecznego, uczą jak pisać wniosek o dotację. W najbliższym czasie będą też szkolenia PR-owskie dla liderów organizacji pozarządowych, czyli będziemy szkolić jak występować publicznie, jak budować wizerunek organizacji pozarządowej, jak przeprowadzać komunikację w jej obrębie. Będziemy mieć np. szkolenie dla przedstawicieli członków zarządu organizacji pozarządowej. Do tej pory nie było tego typu szkoleń, a właściwie cały rynek pracy sektora pozarządowego opiera się na szkoleniach. Nie ma właściwie żadnych wykładni, właściwie sprecyzowanych przepisów jak taka organizacja powinna funkcjonować, więc sprowadzamy specjalistów z tej diedziny. D

Działania wspomagające organizacje pozarządowe prowadzicie od dziewięciu lat. Czy pani zdaniem w Radomiu ludzie powoli, skutecznie ale z zapałem budują  społeczeństwo obywatelskie?
- Myślę, że coraz więcej jest organizacji, ale jeszcze za mało, by zmieniać społeczeństwo w obywatelskie.

Co nas skłania do tego żeby je budować, a co nas zniechęca?. Dlaczego ludzie boją się podejmować takie inicjatywy?
- To jest zadanie trudne i niewiadome dla ludzi. Ludzie zazwyczaj integrują się wtedy, gdy jest jakiś problem do rozwiązania, dogadują i inicjują różne działania. Zaczynają od jakiś małych, lokalnych, ale potem z czasem biorą się za większe.

Kto może skorzystać z waszej pomocy?
- Adresujemy ją do mieszkańców Radomia i regionu radomskiego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych z małych miast, miasteczek. Prosimy o kontakt i  zgłaszanie się do naszego biura  przy Placu Jagiellońskim 15. To jest budynek teatru, trzecie piętro lub mailowo: biuro@rtd.radom.pl albo telefonicznie: 48 384 78 76. Zapraszamy również na naszą stronę internetową www. rtd.radom.pl.

Rozmawiała: Agnieszka Wieczorek, Radio Rekord