Wystawa filatelistyczna w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Swoje zbiory prezentuje Kazimierz Gołębiowski

12 marca 2025

Do 25 marca w Muzeum im. Jacka Malczewskiego można oglądać wystawę filatelistyczną ze zbiorów Kazimierza Gołębiowskiego. Środowisko kolekcjonerów znaczków pocztowych w Radomiu działało przez lata bardzo prężnie.

 

fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego Radom

 

Poczta Polska emitując znaczki pocztowe, upamiętnia wydarzenia zachodzące w kraju i na świecie. Są to miniaturowe dzieła sztuki, które dokumentują historię związaną z gospodarką, kulturą, sportem turystyką, ochroną środowiska i wieloma innymi dziedzinami życia. Przypominają najważniejsze wydarzenia naukowe, pisarzy, artystów oraz ich dzieła. Różnorodność wydawnictw jest ciekawa i cieszy się powszechnym zainteresowaniem.

90 lat filatelistyki w Radomiu

- W tym roku przypada 90-lecie zorganizowanego kolekcjonerstwa znaczków w Radomiu. I to jest też powód tej wystawy. drugim jest chęć pana Kazimierza Gołębioewskiego pokazania własnych zbiorów - wyjaśnia kierownik działu historii w "Malczewskim" Krzysztof Skarżycki.

Radomscy filateliści zaczęli organizować się w latach 30. XX wieku. W 1934 r. wystąpili do Starostwa Grodzkiego w Radomiu o legalizację stowarzyszenia. 8 stycznia 1935 r. odbyło się pierwsze Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Filatelistów w Radomiu. Omówiono sprawy organizacyjne i wybrano zarząd. Prezesem został Władysław Czarnocki.

Pierwsze spotkania członków stowarzyszenia odbywały się w lokalu Koła Kulturalno-Oświatowego Pracowników Fabryki Broni w Radomiu. Z tej siedziby filateliści korzystali do połowy 1938 r. Ostatnie zebranie członków zarządu przed wybuchem II Wojny Światowej miało miejsce 16 marca 1939 r. Wojna przerwała spotkania miłośników filatelistyki. Przez 15 lat do roku 1955 nie było organizacji zrzeszającej radomskich filatelistów. Dopiero 22 kwietnia 1955 r. odbyło się spotkanie organizacyjne. Wybrano zarząd. Przewodniczącym koła został Stefan Kończak. Następnie 22 maja 1955 r. w lokalu Spółdzielni Inwalidów ,,Nowe Życie” odbyło się nadzwyczajne ogólne zebranie koła, na którym nakreślono plany działalności.

Jan Paweł II i Marek Kamiński na znaczkach Poczty Polskiej

Z biegiem lat przybywało członków, powstawały nowe koła przy zakładach pracy, w których w latach 80. zrzeszonych było kilkuset filatelistów. Spotkania wymienne na przestrzeni lat odbywały się w różnych miejscach, m.in. w Łaźni, Młodzieżowym Domu Kultury, Świetlicy Domu Kultury Zakładów Metalowych, Domu Rzemiosł, Klubie „Relax”, PSP nr 13 oraz w lokalach prywatnych. Po przemianach ustrojowych i upadku wielkich przedsiębiorstw w Radomiu zakończyło również działalność wiele kół filatelistycznych. Obecnie funkcjonują dwa: koło nr 3 oraz koło nr 28. Organizacyjnie radomskie koła PZF należą do Okręgu Świętokrzyskiego z siedzibą w Kielcach. Od 2021 r. spotkania odbywają się w siedzibie Centrum Organizacji Pozarządowych - Kamienica Deskurów w Radomiu. 

- Na tej wystawie skupiamy się na historii wydań Poczty Polskiej, ale dwa tematy powiększyliśmy. To wydawnictwa związane ze świętym Janem Pawłem II, a konkretnie wszystkie pielgrzymki do Polski i podróże Marka Kamińskiego, uczestnika wielu wypraw - mów Kazimierz Gołębiowski, wiceprezes zarządu Okręgu Świętokrzyskiego Polskiego Związku Filatelistów, przewodniczący Koła Nr 3 w Radomiu.

bdb

Zdjęcia: Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

 

Tags
Reklama