Wystawa o Czerwcu 76 r. To był zwycięski protest

7 czerwca 2011
Kilkanaście osób przybyło przed gmach Urzędu Miejskiego. Oglądali ogromne zdjęcia opowiadające o historycznych wydarzeniach sprzed 35 lat. Podczas oficjalnego otwarcia wystawy były wzruszające przemowy, była też młodzież, która... niewiele pamiętała. Ale brawo biła.

Takiej wystawy jeszcze nie było
Wystawę plenerową „Zaczęło się w Walterze” przygotowało Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie – Delegatura w Radomiu, Archiwum Państwowe w Radomiu we współpracy z miastem oraz Fabryką Broni „Łucznik”. Fotografie i reprodukcję dokumentów możemy oglądać przed gmachem Corazziego.

– Pokazujemy, że Czerwiec 76 jest czasem chluby, pamięci i dumy dla nas radomian i dla całej Polski. Przez dziesiątki lat radomianom wmawiano, że to nie była dobra data, że to był okres, którego powinniśmy się wstydzić. Jest wręcz odwrotnie i powinniśmy umieć to podkreślać. Data 25 czerwca 1976 roku jest olbrzymim wkładem w życie miasta, ale i całego kraju – mówił prezydent Andrzej Kosztowniak. Biskup Edward Materski wspominał wizytę papieża Jana Pawła II sprzed dwudziestu lat w Radomiu i jego wspólną modlitwę z mieszkańcami oraz robotnikami przy pomniku Czerwca 76 roku.

2Przedstawiciel warszawskiego IPN, skąd pochodzą fotografie podkreślał: - Po raz pierwszy jest to wystawa plenerowa. To szereg zdjęć z tamtego okresu pokazanych pierwszy raz. To był jedyny protest społeczny, który odniósł zwycięstwo jeszcze tego samego dnia. I nie było ono okupione relatywnie wieloma ofiarami śmiertelnymi. Ale były cierpienia wielu uczestników w następnych dniach. Pamiętajmy o tym, że było to zwycięstwo, które dzisiaj często nie jest doceniane – mówił dr Paweł Sasanka. Słowa te potwierdzili przedstawiciele Stowarzyszenia Czerwiec 76. - To właśnie wołanie radomian o godność, o chleb stało się zaczynem wolności i solidarności dla całej Polski. I taka jest prawda! Nasze stowarzyszenie będzie zabiegać o ofertę edukacyjną, bo młode pokolenie radomian już nie pamięta albo nie zostało nauczone o tym co się wtedy działo i dlaczego – zapewniali Leonard Kowalczyk i Marek Wołowiec.

A przybyli na plac uczniowie radomskich szkół siedli na pobliskich ławeczkach i bili brawo podczas przemówień. Gdy młodych ludzi pytaliśmy o Czerwiec 76 nie chcieli rozmawiać wskazując na inne... młode osoby, które również milczały.

Wystawa plenerowa jest częścią obchodów 35. rocznicy wydarzeń Czerwca ’76.

(raa)

Reklama